A Magyar Nemzet értesülése szerint átfogó vizsgálatot indít az oktatási jogok biztosa az egyiskolás települések oktatási intézményeinek egyházi fenntartásba kerülése miatt.
Aáry-Tamás Lajos szerint jogilag aggályos, hogy a település egyetlen iskolája egyházi fenntartásba kerüljön, mert minden gyereknek meg kell adni a világnézetileg semleges oktatás lehetőségét.
A lap emlékeztet arra, hogy az Országgyűlés tavalyi törvénymódosítása megkönnyítette, hogy az anyagilag nehéz helyzetbe került önkormányzatok egyházi fenntartásba adják iskoláikat. Ennek köszönhetően számos falusi iskola menekülhet meg a bezárástól.
A biztos szerint az iskolák megmaradásához olyan megoldási formát kellene találni, ahol például az egyház az önkormányzattal közösen működteti az intézményt, és az iskola megteremtené a világnézetileg semleges nevelés lehetőségét.
Az államtól félti autonómiáját az AKG
Magyarország első alapítványi iskolája, az Alternatív Közgazdasági Gimnázium (AKG) az államtól félti az autonómiáját – írja a Népszabadság.
A lap szerint a kormány meg akarja szüntetni az iskolát fenntartó szervezetet, és a tulajdonosi jogokat az állami többségi tulajdon biztosításával egy nonprofit gazdasági társaság kezébe adná.
Horn György, az intézmény pedagógiai vezetője megdöbbenéssel értesült a döntésről. Mint mondta, nem érti, hogyan válik az állam tulajdonossá egy olyan iskolában, amelynek fenntartásához 15 éve nem ad pénzt.
Közölte: nem érti azt sem, hogyan kerülhetett az iskolát fenntartó alapítvány a kormány által felülvizsgálandó közalapítványok közé. Reméli, a fenntartó jogi státuszának megváltozása nem jelenti azt, hogy az állam így majd korlátozza az iskola autonómiáját.
Jelezte azt is, úgy tudja, hogy a közoktatásért felelős helyettes államtitkár is kiemelkedőnek tartja az iskolában zajló pedagógiai munkát. „Ebből arra következtetek, hogy nem akarnak semmiféle változást Magyarország első alapítványi iskolájában, és hagynak minket úgy dolgozni, ahogy azt mi szakmailag a legjobban tartjuk” – tette hozzá.