Az éjszaka Gyöngyöspatára ment a Társaság a Szabadságjogokért több munkatársa és interjúkat készítettek a romákkal. Egyik csoportjuk ugyanis bejutott az elzárt részre, míg más munkatársaik azokat a romákat kérdezték, akik nem a cigánysoron laknak. A romák azt mondták, hogy az ő bejelentéseiket érzésük szerint nem veszi komolyan a rendőrség. Példának hozták, hogy néhány napja az egyik romák lakta ház ablakait bedobták és szerintük a körzeti megbízott annyit mondott, hogy a sértett menjen be másnap feljelentést tenni. A bizonyítékul szolgáló köveket pedig letette az utcán – mondta a Független Hírügynökségnek Juhász Péter, a TASZ munkatársa.
Ennek némiképp ellentmond, hogy Soltész Bálint, megyei rendőrségi szóvivő viszont azt mondta, hogy az említett ügyben a rendőr a bejelentés után egy perc múlva a helyszínen volt és megakadályozta a további bűncselekményeket.
Juhász Péter szerint a rendőrség nem tudja kezelni a helyzetet. Jelenleg – a helyi romák elmondása alapján – a Véderő és a Betyársereg 50-80 tagja a velük szimpatizálóknál elszállásolva van jelen a faluban. Amikor a rendőrök vagy újságírók nincsenek a közelben, előjönnek, de perceken belül vissza tudnak menni a házakba, amint újra megjelennek a rendőrök.
Azok a romák, akiknél Juhász Péter járt, szavai szerint gyakorlatilag háborús pszichózisban élnek. Majdnem mindegyikük azt mondta, hogy elhagyná a települést. A jogvédő szerint akik ott születtek, ott élnek, csak azért kényszerülnének elköltözni, mert cigányok – ez a náci időkben történtekkel egyenértékű eseménysor – mondta.
Magáról a keddi verekedésről eltérő beszámolókat hallott. A legtöbb történet arról szólt, hogy 4-6-8 ember, a Betyárseregre és a Véderőre jellemző ruházatban este 22 óra körül erősen ittasan bement a cigánysorra és ott hangosan provokálták a lakókat és kővel dobálták a házaikat, ezután kezdődött a verekedés. Állítólag mindez egy térfigyelő kamera alatt történt.
A történtekről a rendőrség későbbre ígért részletes felvilágosítást.