Belföld

A sajtószabadságért tüntetnek ma este

Az új médiatörvény elleni, a budapesti Kossuth térre szervezett civil demonstrációra eddig 7 ezren jelezték részvételi szándékukat.

Civilek szerveznek tüntetést péntek délutánra, a Kossuth térre a magyar sajtószabadság védelmében. A Facebook közösségi portálon meghirdetett eseményre eddig 7 ezren jelezték részvételüket. A szervezők szándéka, hogy párt- és politikai ideológiától mentes civil összefogással elősegítsék a magyarországi sajtószabadság helyreállítását és a médiatörvény alkotmányos felülvizsgálatát.

A tüntetés résztvevői szimbolikusan a Parlament bejáratára szegezik kiáltványukat, amelyet eddig már több ezren írtak alá. A kiáltvány aláírói a médiatörvények alkotmányosságának vizsgálatát, illetve módosítását, a szakmai szervezetek képviseletét a médiaszabályozás átalakításában, a médiahatóság és a médiatestületek politikai függetlenségének biztosítását, és az önkényesen kiszabható és aránytalan büntetések lehetőségének eltörlését követelik. A civilek ezen kívül szorgalmazzák a törvény által védett magántitkok és az újságírók bizalmas forrásainak tiszteletben tartását, a közszolgálati hírszerkesztőségek függetlenségének helyreállítását, a szakmai, valamint a szólásszabadságot, illetve más emberi és politikai jogokat védő szervezetek bevonását a Közszolgálati Kódex kialakításába.

A szervezők arra kérik a politikusokat, hogy ne vegyenek részt a tüntetésen, hanem a parlamentben végezzék munkájukat. A pénteken este 6 órakor kezdődő demonstráció műsorvezetője Bakács Tibor lesz, a kiáltványt Gryllus Dorka olvassa fel, a tiltakozó tüntetésen fellép Bródy János és Busa Pista, aki az Irie Maffia együttes tagjaként vált ismertté.

Az eseményre a Facebook internetes közösségi portálon eddig csaknem 7 ezren jelentkeztek, szimpátiájukról pedig több mint 70 ezren biztosították a kezdeményezést. A bécsi magyar nagykövetség előtt 9 osztrák sajtószervezet és sajtóorgánum tart szimpátiatüntetést a budapesti demonstrációval egy időben.

A december végén elfogadott médiatörvény ellen mások mellett a bécsi központú Nemzetközi Sajtóintézet, a párizsi Újságírók Határok Nélkül, az osztrák újságírók szakszervezete és a Greenpeace is tiltakozott. Aggodalmát fejezte ki a szabályozás miatt a Szlovák Újságírók Szindikátusa és Svédország uniós ügyekért felelős minisztere is. Számos nyugati médium, köztük a New York Times és a ZDF is kifogásolta a magyarországi sajtószabályok megváltoztatását.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik