Belföld

Tovább vitáznának a közoktatási törvényről

A PDSZ március végéig hosszabbítaná meg a közoktatási és a pedagógus-életpályamodellről szóló törvények koncepciójának szakmai vitáját.

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) elnöke elmondta: ezt a követelést az is alátámasztja, hogy kiderült, a parlament tavaszi időszakában nem tervezik megvitatni a két törvény tervezetét. Oktatási államtitkársági forrásra hivatkozva a szakszervezeti vezető hozzátette: februárban ugyan az elképzelések szerint a kormány elé terjeszti az államtitkárság a koncepciókat, de a kormányzat csak az őszi parlamenti ülésszakon kíván azokról tárgyalni.

Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár múlt heti sajtótájékoztatóján közölte: a tárca szándéka a közoktatási és a pedagógus-életpályamodellről szóló törvénytervezet mihamarabbi benyújtása. Megfogalmazása szerint az európai uniós soros elnökség oly mértékben leterheli a kormányt, hogy az úgy döntött: csak azokat a jogszabályokat veszi fel tavasszal kötelező jogalkotási tervébe, amelyeket mindenekfelett meg akar alkotni. Ugyanakkor akár kétszer annyi törvényjavaslatot is be lehet nyújtani – fűzte hozzá akkor az államtitkár.

Mendrey László szerint emiatt semmi akadálya nem lehet annak, hogy a társadalmi vitát meghosszabbítsák. Mint mondta, nem kizárt, hogy ezt presztízsveszteségként éli meg a kisebbik kormányzópárt, de nagyobb presztízsveszteség lenne, ha a majdani törvényeket néhány éven belül módosítani kellene.

A PDSZ elnöke rámutatott arra, hogy ha a parlament ősszel elfogadja a törvényeket, akkor azok a legkorábban 2012 őszén léphetnek életbe. Úgy fogalmazott: a két törvény foganatosításának csúszása semmiképpen sem jó jel, mert ez azt jelenti, hogy a törvényalkotásban a közoktatás ügye háttérbe szorul. Közlése szerint a Nemzeti Erőforrás Minisztérium december 3-án tette közzé a közoktatásról és a pedagógus-életpályamodellről szóló törvények koncepcióját, és december végéig kaptak lehetőséget azok véleményezésére. A PDSZ már akkor jelezte: ez a néhány hét nagyon kevés arra, hogy széles körű szakmai vita alakuljon ki.

A PDSZ szervezett egy országos szakmai fórumot a koncepciókról, és vezetése is foglalkozott a két koncepció részleteivel. Véleményük összegzését a határidő lejárta előtt elküldték a minisztériumba – tette hozzá Mendrey László.

A szakszervezet egyebek mellett “alapos átgondolásra” ajánlja azt, hogy a tankönyveket minden tanuló térítésmentesen megkapja, s hogy a 6 és 8 osztályos gimnáziumok fokozott terheket rójanak a diákokra (ilyennek tartják például a legalább három idegen nyelv tanulását). Azt azonban támogatják, hogy a tehetséggondozásra és a hátrányos helyzetű gyerekek felkarolására egyforma hangsúlyt fektessen a kormányzat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik