Belföld

Magától helyreállhat a Marcal élővilága

A WWF szerint s folyó hasonlóan fog "meggyógyulni", mint a Tisza a ciánszennyezés után.

A Marcal folyó élővilága vélhetően magától helyreáll majd, ahogyan a tiszai ciánszennyezés esetében a Tisza is “meggyógyult” – mondta Figeczki Gábor, a WWF Magyarország megbízott igazgatója csütörtökön az MTI-nek.

Figeczki Gábor kifejtette: a Marcal közepes természeti értékekkel rendelkező folyó volt, bizonyos terhelés eddig is érte, de fajgazdagnak volt tekinthető. A fajgazdagságot visszaállítani nem lehet, nem valószínű tehát, hogy lenne értelme halfajok visszatelepítésének, illetve bármilyen más “helyrehozó” tevékenységnek. A Marcalon az ökoszisztémának újra kell épülnie, ez pedig csak saját magától történhet meg. A teljes táplálékláncnak kell ugyanis újra létrejönnie, ez vélhetően néhány éven belül meg is történik – hangsúlyozta a szakember.

Emlékeztetett arra, hogy a tiszai ciánszennyeződés esetén sem lehetett előre megmondani a regenerálódás idejét, a Tisza mindenesetre meglepően hamar helyreállt. Ahhoz, hogy egy teljesen kipusztult folyó helyrejöjjön, 3-5 évre biztosan szükség van – tette hozzá.

Csütörtökön reggel már 10-es pH-érték alatti értéket mértek a Marcalon – miközben a folyóknak 7-8 közötti a pH-értéke -, az ökológiai és ipari katasztrófa után a Torna-patak vizében még 13,5-es pH-értéket mutattak ki.

A vörösiszap szennyeződés miatt szükségessé váló földcserével kapcsolatban Figeczki Gábor elmondta: nem nagyon volt jellemző ilyen tevékenység Magyarországon, különösen nem olyan nagy területen, mint a szennyezetté vált 800 hektár. Ez hatalmas földmennyiség megmozgatását jelenti. Kérdéses, hogy a szennyezett földet hová fogják elszállítani. Az erdősítési terv már megvan a terület kapcsán, annyi biztos, hogy a helyszínen 30 évig nem termelhetnek élelmiszert. Az érintett 800 hektárt ezért is ki kell vonni a mezőgazdasági művelés alól – magyarázta.

Az MTI korábban hírt adott arról, hogy Dobson Tibor, a kárfelszámolás helyszíni szóvivője elmondta: kipusztult a Marcal folyó teljes élővilága, a vörösiszap-szennyeződés rendkívül magas pH-értéke mindent elpusztított.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik