Belföld

Megsemmisítették az ópályi választás eredményét

Szavazás befolyásolása miatt döntött így a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei település helyi választási bizottsága.

A bizottság megállapítása szerint a település 2-es számú szavazókörében a polgármesteri hivatal egyik köztisztviselője mintegy 150-200 választópolgárnak egy névsort tartalmazó cédulát osztott ki, amelyen felsorolta, hogy a Fidesz-KDNP polgármesterjelöltjére, egy képviselőjelöltjére, továbbá az MSZP egy képviselőjelöltjére, valamint négy független jelöltre voksoljanak – mondta Erdélyi Miklós önkormányzati vezető, akit az Összefogás Megyénkért Szövetség indulójaként vasárnap is megválasztottak Ópályi polgármesterének.

Hozzátette: az elsőfokú döntés ellen fellebbezni fog a területi választási bizottsághoz, mert szerinte a cédulaosztással őt akarták megbuktatni, ami végül nem sikerült, hiszen 621:442 szavazataránnyal legyőzte a Fidesz-KDNP jelöltjét. Erdélyi Miklós úgy véli, hogy a helyi választási bizottságnak csak a képviselő-jelölti szavazás eredményét kellett volna megsemmisítenie, hiszen a “a cédulán megjelöltek közül három független induló valóban mandátumot szerzett a befolyásolással”.

A polgármester jogi képviselője, Vékony Miklós ügyvéd – 1990 és 1994 között MDF-es országgyűlési képviselő – is úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy álláspontja szerint a helyi választási bizottságnak csak a képviselő-testületi tagokra vonatkozó szavazás eredményét kellett volna megsemmisítenie, a polgármesteri tisztségre vonatkozóét nem. Hangsúlyozta: “a választási akarat befolyásolását a polgármesteri tisztség esetében Erdélyi Miklós sérelmére követték el, de így is nyert, így igazságtalan arra kötelezni, hogy még egyszer induljon el a választáson mások törvénysértése miatt”.

Az ügyvéd szerint – aki a fellebbezési ügyében eljár majd a területi választási bizottságnál – az ópályi képviselő-választás eredményének megsemmisítése indokolt, hiszen a cédulán megjelöltek közül három független induló is bejutott a község önkormányzati testületébe, ők a 2-es szavazókörben kétszer vagy másfélszer annyi voksot kaptak, mint az 1-es szavazókörben, ahol a nevükre nem hívták fel cédulán a választók figyelmét. Erdélyi Miklós elmondta: a befolyásoló köztisztviselő ellen fegyelmi eljárást indítottak, szabadságra küldték, emellett az ópályi helyi választási bizottság is feljelentést tesz ellene választás rendje elleni bűncselekmény gyanújával.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik