A párt mindössze annyit hajlandó elárulni ideológiai hátteréről, hogy ökológiai párt (Schiffer András használta már az ökoszociális párt kifejezést is). Az egyes társadalmi alrendszerek átalakításáról a programban vázolt megoldások azonban némi mankót nyújthatnak az egyszeri politológussá vedlett szavazópolgárnak.
Az LMP lehet a mérleg nyelve
A Lehet Más Magyarország című program bemutatóján Schiffer
András, a párt listavezetője a program joggak, Rauschenberger Péter pártalapító a gazdasággal, Jávor Benedek pedig az LMP társadalommal kapcsolatos terveit ismertette. A jelöltek szerint a párt ezekhez kijelölt értékekhez fog konzekvensen ragaszkodni, és ha valamely másik a parlamentbe bejutó párt hasonló javaslattal él, számíthat az LMP támogatására. Ezzel a párt vezetősége deklaráltan a mérleg nyelvévé szeretne válni az áprilisi választások után létrejövő új országgyűlésben.
Adott esetben a Jobbik és az LMP bejutása esetén, ha a Fidesz nem szerzi meg a kétharmadot, akkor is lehetősége lesz a kétharmados törvények megváltoztatására, alkalomtól és törvénytől függően az LMP, vagy a Jobbik támogatásával. Ezzel a húzással megerősíthetik az adott jogszabályi változások legitimációját is, hiszen egy szélesebb társadalmi csoport támogatására hivatkozhatnak.
Alacsonyabb küszöb kopogtatócédula nélkül
Schiffer András, a párt listavezetője szerint szükség van a kétharmados törvények megváltoztatására. Kifejtette, hogy elsősorban a választói és a jogalkotói törvénnyel kapcsolatban merül fel a változtatás igénye. A választói törvényt érintve a párt jelöltje példának hozta a kopogtatócédulák eltörlését.
Schiffer András az fn.hu-nak elmondta, itt elsősorban azt a rendszert szeretnék megváltoztatni, ami a csak a nagy tőkeerővel bíró pártokat segíti. A jelöltnek Schiffer szerint egy minimális szavazói támogatást ugyan fel kéne mutatnia, de ennél sokkal fontosabb lenne, hogy bemutassa magát és programját, vagy pártja programját ismertesse a választókkal. A párt alapítója elmondta, hogy az LMP csökkentené a parlamenti küszöböt is, melyet az új politikai erők megjelenését gátoló erőnek tartanak. Az, hogy az LMP egyáltalán esélyt kaphatott, a párt vezetői az összeomló magyar pártrendszer hozadékának tartják.
A Jobbik demokratikus alternatívája
A TASZ-t is megjárt jogász lapunk kérdésére, miszerint a szintén elitváltó Jobbik alternatívája kíván e lenni, hozzátette, hogy az LMP elégtelenre osztályozza a mai politikai elit tevékenységét, de a liberális demokrácia alapértékeit, valamint a 89-es jogállami forradalom vívmányait határozottan meg kívánja őrizni. Ehhez kapcsolódóan vázolta a párt listavezetője azt a törekvést az LMP részéről, hogy a jogalkotási törvényben szerepeljen a társadalmi részvétel kimaradásának alkotmánysértő mivolta. Ebben az értelemben tehát a párt a jogalkotási folyamat elejétől a végéig beleszólási lehetőséget kíván nyújtani az állampolgároknak.
A különböző független közjogi pozíciók betöltését illetően a párt limitet határozna meg a hivatali időben. Az alkotmánybíráktól az ombucmanokon át a kamarák elnökeiig törölnék az újraválaszthatóságot, Schiffer András szerint ezzel is az adott pozíciók függetlenségét biztosítva. Hasonló szabályozást javasol a parlamenti képviselők esetében is, ott két-három ciklusra maximalizálva a képviselői karriert. Schiffer szerint ezzel a mai betokosodott politikai elitet szeretnék kimozdítani a helyéről.
Oktatás és cigánykérdés
Az ország szociális helyzetének értékelését és a problémák megoldásának LMP-s receptjeit Jávor Benedek, a párt választmányi tagja és szóvivője ismertette. A gondok az oktatással kezdődnek, mondta a civilben környezetjogot és ökopolitikát tanító Jávor Benedek. A szóvivő szerint a mai oktatási rendszerben olyan mértékű egyenlőtlenségek tapasztalhatóak a társadalmi státusztól függően, melyek jóval az uniós átlag fölött vannak. Ez és a rendszerváltás idején bekövetkezett munkapiaci átrendeződés áll többek között a kiemelkedően magas képzetlen munkaerő és az aktív munkakeresők egy részének inaktivitása, valamint a cigányság problémái mögött is.
A cigánysággal kapcsolatos szélsőjobboldali megállapítást, miszerint a cigányok a jelenlegi segélyezési rendszer potyautasai, a párt jelenlevő tagjai visszautasították. Véleményük szerint a megoldás a munkaerőpiacról 90 után kiszorult rétegek visszatérésre a képzetlenek foglalkoztatása, valamint az oktatási szelekció enyhítése.
Zöld ipari forradalom
Az LMP gazdasági kérdésekben egyértelműen szociális álláspontot képvisel. jávor Benedek, a párt választmányi tagja és szóvivője a piaci liberalizáció és a szabad piaci rendszer misztifikálásának hibás politikáját tette felelőssé a 2008-as világválságért. Hangsúlyozta továbbá, hogy a közeljövőben egy új energiaforradalom korszaka köszönt be, melyben eldől, hogy Magyarország a zöld ipar egyik úttörőjévé válik, vagy csak követni fogja a fejlődés átalakulását.
Az LMP gazdasági ideológiáját és a szakszerű megoldások részleteit Rauschenberger Péter, a párt egyik alapítója ismertette. A Lehet Más Magyarország című program gazdasági vonatkozásait ecsetelve az ex-Védegyletes Rauschenberg úgy vélte, az elsődleges feladat, a politika és a gazdaság humanizálása. „A jelenlegi gazdasági mechanizmusok, melyek felelősek a környezet mértéktelen károsításáért, ugyanúgy felelősek a társadalmi és politikai egyenlőtlenségekért, ezért van szükség a szolidarítás politikájára” – mondta a párt alapítótagja.
Az adópolitikával kapcsolatban az LMP nem tartja jó megoldásnak az adócsökkentést. Legfontosabbnak ugyanakkor az adórendszer átalakítását tekinti olyan módon, hogy a munkát sújtó adóterheket csökkentené és a kieső összeget a fogyasztásra és a környezetet károsító tevékenységekre helyeznék át.
Zöld kakukktojás
Az LMP programjából tehát nagyjából egy gazdasági kérdésekben egyértelműen baloldali, társadalmi kérdésekben liberális, jogi oldalról pedig a civil társadalom politikai döntésekbe való bevonását sürgető közvetlen demokráciát protezsáló pártról beszélhetünk. Ehhez jön még hozzá az LMP markáns zöld környezetvédelmi politikája. A párt tehát továbbra is kakukktojás marad a magyar politikai kínálatban és egyelőre nehezen megjósolható, hogy bejutásuk esetén mely politikai erők számíthatnak majd a támogatására.