Belföld

Süddeutsche Zeitung: Orbánnak hiányzik majd a Jobbik szavazata?

A választások előtti magyar belpolitikai helyzettel foglalkozott szerdán a Süddeutsche Zeitung.

A liberális német napilap az országgal rendszeresen foglalkozó tudósítója, Michael Frank az írás alcímében úgy fogalmazott, hogy Magyarországon megkezdődtek a választások előtti pozícióharcok, illetve a szélsőségesek elleni harc.

A tudósító szerint a legújabb közvélemény-kutatások “aggasztóak”. Azok szerint ugyanis a szélsőjobboldal gyűjtőmedencéjének számító Jobbik párt a szavazatok csaknem 18 százalékára számíthat. Emellett jelentős azoknak a száma, akik nem kívánnak szavazni. A közép-európai “kulcsállamnak” számító Magyarországon alig négy hét van hátra a választásokig – emlékeztetett a cikkíró.

Kétharmad

Az előrejelzések szerint az ellenzéki Fidesz kétharmados többséget szerezhet – írta a tudósító, hangoztatva, hogy az eredeti fiatal demokraták 20 év alatt meglehetősen kemény nemzet konzervatívokká váltak. Most azonban még sokkal erőteljesebb soviniszták fegyverkeznek annak érdekében, hogy a budapesti parlamentben a második legerősebb párttá váljanak.

Ez a kilátás az ellenzék vezetőjét, Orbán Viktort is bizonyos mérsékletre készteti – fogalmazott Michael Frank, aki szerint a Fidesznek a korábbi, sikertelen balközép kormány elleni dühödt pergőtüze veszít erejéből. Az egy éve hivatalban lévő szakértői kormány – a maga apolitikus szanálási irányvonalával – szintén már nem az egyetlen szálka a konzervatívok szemében – fűzte hozzá.

Remeg a rendszer

A Süddeutsche Zeitung szerint ugyanis az 1989-90-es fordulat után nehezen létrejött politikai rendszer hirtelen a szélsőjobboldali Jobbik miatt remeg. Ez az a párt, amely a “cigánybűnözést” az ország fő problémájának tekinti, a kapitalisták, a zsidók és az értelmiségiek ellen agitál, és a legszívesebben helyreállítaná a régi magyar királyságot az Adriáig – fogalmazott a tudósító. Mint írta, a Jobbik hozta létre a már betiltott Magyar Gárdát, amely felvonulásaival – mint az “egészséges népi érzelem” saját maga által kikiáltott védelmezője – több helyütt rémületet kelt.

A Jobbik szavazatai hiányozni fognak az Orbán vezette Fidesznek – vélte a tudósító. Michael Frank szerint a Fidesz – saját szemszögéből nagyszerűnek vélt – kilátásait az állam gyökeres átalakítására az alkotmánymódosításhoz szükséges többség megszerzésével most éppen azok hiúsíthatják meg, akik egyes “nemzeti ügyekben” ugyanazt a követ fújják, csak épp hangosabban.

Nemzeti vizeken

A Fidesz az előrejelzések szerint a szavazatok több mint 50 százalékát szerezheti meg. A magyar választási rendszer Orbán számára biztosíthatná az alkotmányozó többséget, ha nem lenne a Jobbik, amely ugyanazokon a nemzeti vizeken halászik. “A nyilvánosság előtt egymással gyűlölködően szembenálló két tábor fű alatt a jelek szerint keresi az utakat arra, hogy valamilyen módon közös frontot alakítson a Jobbik ellen” – vélte a tudósító.

Gyurcsány külön útja

A nyolc éve a kormányfőt adó szocialisták reformkísérleteikbe annyira “belegabalyodtak”, hogy a lakosság körében minden bizalmat elveszítettek. Most pedig még egymás között is azzal a váddal kell viaskodniuk, hogy egyedül reformképtelenségük tette erőssé a Jobbikot – írta a tudósító, aki szerint a volt kormányfő, Gyurcsány Ferenc ráadásul saját választási kampányt kíván folytatni, amivel csak saját szocialistáinak okozhat károkat. Orbán központi jelszava ugyanis az, hogy a “Gyurcsány-rendszert” meg kell dönteni.

Végezetül a tudósító arról írt, hogy április 1-én életbe léphet a holokauszttagadást tiltó törvény. Emlékeztetett arra, hogy minderre a szocialisták miniszterelnök-jelöltje, Mesterházy Attila tett javaslatot, és a törvényt “végre” aláírták. A Fidesz tartózkodott a szavazásnál, mert a kommunizmus bűneinek tagadása – követelése ellenére – nem szerepelt a büntetendő cselekmények között. A tudósító szerint mindez jelentős üzenet, amely arra utal, hogy hirtelen eltolódtak a “förtelmes” választási harc legfontosabb frontvonalai.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik