Belföld

A sarkukra állnak a vidéki egyetemek

A Miskolci Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem Hallgatói Önkormányzata is a győri kezdeményezés mellé állt, miszerint szükség van a Magyarország Egyetemi Fővárosa cím létrehozására. Az a céljuk, hogy a vidéki intézmények felhívják a figyelmet a felsőoktatásban is kialakult fővároscentrikus helyzetre.

Két vidéki egyetem már a győri Széchenyi István Egyetem hallgatói kezdeményezése mögé állt, és a pécsi HÖK arra számít, hogy az összes vidéki egyetem felsorakozik a győriek kezdeményezése mellé, amely szerint az Országgyűlés létrehozhatja a Magyarország Egyetemi Fővárosa kitüntető díjat és ezt elsőként Győr kapja meg.

A Miskolci Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem Hallgatói Önkormányzata is hangsúlyozta, hogy indokolatlanul vált Budapest-központúvá a felsőoktatás. A pécsi HÖK arra számít, hogy az összes vidéki intézmény támogatja majd a cím megalapítását, amelyről az Országgyűlésnek kell döntenie, és amit elsőként Győr kapna meg.

„A vidéki felsőoktatás jelentős versenyhátrányban van a fővárossal szemben, különösen igaz ez a keleti régióra. Ma már jóval kevesebben jönnek vidékre tanulni, sokan nem intézményt, hanem várost választanak, ebben pedig Budapestet tartják a legvonzóbbnak. Támogatjuk a győri hallgatók ötletét, hogy felhívjuk a figyelmet erre a centralizált helyzetre és arra, hogy a vidéki intézményekben is magas színvonalú a képzés, sokrétű az egyetemi élet, és itt is nagyon jó állások várják a végzetteket” – mondja Hircsu Ákos, a Miskolci Egyetem Hallgatói Önkormányzatának alelnöke.

Herendi Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Hallgatói Önkormányzatának elnöke nagy reményeket fűz a Magyarország Egyetemi Fővárosa kitüntető címhez. Az elnök szerint egy magas presztízzsel bíró kitüntetés a fővárosiak figyelmét is a vidéki intézmények felé fordíthatná. Herendi rámutatott arra is, hogy Győr teljesen indokoltan kaphatná meg elsőként az elismerést, hiszen tudomása szerint a legtöbb ipari kapcsolattal rendelkező egyetemről van szó, amelynek ráadásul a Hallgatói Önkormányzata is innovatívan és jól működik.

A jelentkezési adatok alátámasztják azt, hogy a főváros egyre nagyobb népszerűségnek örvend a pályaválasztók körében. 2009-ben 15 ezerrel kevesebb volt a vidéki felsőoktatási intézménybe történő jelentkezések száma, mint 2001-ben. Ezzel szemben 22 ezerrel nőtt a budapesti intézményekbe történő jelentkezések száma, ugyanebben az időintervallumban. 2001-ben 47 188 fővel többen jelentkeztek vidéki intézménybe, mint Budapestre, a tavalyi évben már csak alig több mint 16 ezerrel volt kevesebb a Budapestre jelentkezők száma.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik