A Roma Ikon egy hagyományteremtő rendezvény sorozat, melynek első fesztiválja október 10-én, a Dürere Kertben kerül megrendezésre. Célja minél szélesebb körben bemutatni a roma kultúrát, a roma zenét, a roma életformát. A célközönség nemcsak a roma, hanem a nem roma társadalom, hiszen őket kell megismertetni a velünk élő kisebbségek kulturális értékeivel, szokásaival, olykor sajátos törvényeivel. A választás is éppen ezért esett a nem roma zenekarokra, hogy az ő igencsak számottevő közönségüknek is megmutathassuk a cigány kultúrát.
A fellépő együttesek kivételesen nem a saját, jól megszokott stílusukban zenélnek, helyette külön, erre az alkalomra állítanak össze egy olyan koncertanyagot, melyben roma zenéket dolgoznak fel saját stílusukban, vagy a saját dalaikat cigányzenei stílusban, hangszerelésben adják elő.
A fesztivál hosszabb távú célja a hagyományteremtés. Remélhetőleg a második fesztivál már nagyobb helyszínen rendezhető meg, több embert megszólítva. De addig is a szervezők úgy döntöttek, hogy mindenképpen konkrét segítséggel kell kiállniuk a romák mellett, így a fesztivál idén támogatni szeretné a Bódis Kriszta által fémjelzett integrációs modellprogramban résztvevő hétesi telep tehetséges gyermekeit.
„Azért csatlakoztam ehhez a kezdeményezéshez, mert úgy vélem, rossz a világ. És ha a politika, meg a társadalomtudományok nem tudnak tenni azért, hogy a jelenlegi helyzet megváltozzon, akkor a kulturális élet szereplőinek kell tenniük azért, hogy felhívják a figyelmet a problémára. Örülök, hogy a Roma Ikon Fesztivál egy sorozat, és nem egy kampány – a kampányokban ugyanis nem hiszek, de a hosszú távú munkában igen” – jelentette ki Novák Péter, aki a Roma Ikon arca, a műsorvezetés mellett pedig zenélni is fog a színpadon, többek között Palya Beával együtt.
A fesztivál helyszíne:
Dürer-kert, Budapest, XIV. Ajtósi Dürer sor 19-21.
A fesztivál időpontja:
2009. október 10.
A program:
– Koncertek:
Jazz’n da City, Maszkura és a tücsökraj, Palya Bea és Dés András Öröm duója, Colorstar, Heaven Street Seven és a Karaván Família, Magna Cum Laude
Továbbá:
– A roma életet bemutató szociofotók kivetítése (a hétesi alkotótábor gyermekeinek szemszögéből)
– Fényfestészet cigány motívumokkal – Laluz Visuals
– Filmvetítés (Bódis Kriszta filmjei: Amari kris, Báriséj)
– Gyermekrajz kiállítás az Igazgyöngy Alapfokú Művészetoktatási Intézmény cigánytanulóinak munkáiból, a berettyóújfalui kistérségből.
Az előzmény:
Sajnálatos módon napjainkban szinte minden híradásban szerepel a romák diszkriminálásáról, az ellenük történő támadásokról, sajnos már sorozatgyilkosságokról szóló hír. A szélsőségek egyre drasztikusabb megjelenése okán a fesztivál szervezői szeretnék felhívni Magyarország fiataljainak figyelmét – akiknek még remélhetőleg formálható a véleménye, megítélése – arra, hogy ne ítélkezzenek, ne sémákban, sztereotípiákban gondolkodjanak, ne ismételjenek mások által kántált szólamokat, hanem ismerjék meg egymást, ismerjék meg egymás szokásait, a velük élők kultúráját, azon keresztül pedig magát a roma társadalmat! A cél: tanuljunk meg békében együtt élni.
Bővebben a hétesi telepről:
A Hétes telepen (Magyarország egyik legszegényebb ózdi roma telepén) 80 családot, közel 400 embert, főként gyerekeket érint. A Hétesben emberhez méltatlan körülmények között élnek a családok, és ez kilátástalanná teszi a jövőjüket. Az ott élő gyerekek ritkán, vagy soha sem jutnának el táborba, gyakran még az iskolából is kimaradoznak. A mostoha körülmények miatt sokat betegeskednek, lemaradnak az iskolából, ezért (is) külön megbélyegzik őket. A program a telepi családokkal együttműködő, egyenrangú kapcsolaton alapuló külső segítség, ami nélkül gyakorlatilag nincs esélyük saját életük jobbá tételére.