Belföld

Gyurcsány párbeszédre hívja Sólyomot

Az egészségbiztosítási törvény elfogadása után a kormány dolga a következő évben az, hogy meggyőzze az országot a reform szükségességéről – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a köztelevízióban elhangzott interjújában. A kormányfő szerint a fideszes népszavazásnak nem lesz politikai következménye, a köztársasági elnöknek pedig konzultálnia kellene a kormánytöbbséggel, ha fontos tisztségekre jelöltet állít.

Gyurcsány Ferenc szerint a magyar parlamentnek és a kormánynak az a dolga, hogy nagyon sok konzultációval, érveléssel maga mellé állítsa az országot az egészségbiztosítás átalakításának ügyében. A miniszterelnök erről a Magyar Televízió Híradó Extra című műsorának adott interjúban beszélt kedden.

A kormányfő azt mondta, fellélegzett az egészségügyi törvény elfogadásakor. Szavai szerint ez a rendszerváltás óta eltelt időszak legmesszebbre ható döntése, ami a Kádár-rendszer egy még itt maradt részét szünteti meg. Hangsúlyozta: nem változik a társadalombiztosítás lelke, vagyis a közérdek dönti el, ki-mennyit tesz be, és a közérdek alapján a parlamentben dől el, mit kell ezért kapni.

A népszavazásnak nem lesz politikai következménye

A kormányfő úgy látja, a Fidesz három népszavazási kérdése Magyarországhoz nem tesz hozzá semmit, hanem elvesz belőle. Nekünk nem azzal kell foglalkoznunk, amit a Fidesz szeretne -hangoztatta Gyurcsány Ferenc. Hozzátette: a kormánynak fontosabb dolgokkal kell foglalkoznia, például a gazdasági növekedéssel, a versenyképességgel, a jobb egészségüggyel vagy oktatással.

Arra a kérdésre, hogy milyen politikai következménye lesz, ha az emberek döntő többsége igennel válaszol mind a három népszavazási kérdésre, a miniszterelnök azt válaszolta: semmilyen, mert ennek nem politikai, hanem törvényhozási következményei lennének.

Alkotmányossági szempontból jóban vannak

A Sólyom László köztársasági elnökkel kapcsolatos kérdésre azt mondta, a kormányfő és az államfő viszonyát az alkotmány szabályozza. Én ehhez tartom magam, a kapcsolatunk alkotmányossági szempontból rendben lévő – jelezte.

Gyurcsány Ferenc – célozva az ombudsmanjelöltek kérdésére – kiemelte: ha van egy olyan alkotmányossági kötelezettség, amely szerint “az egyik jelöl és a másik dönt”, és ennyire osztott a felelősség, akkor “érdemes a mainál több együttműködési készséget tanúsítani”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik