A fedezet az Egészségbiztosítási Alap pozitív egyenlegéből, valamint a járulékbefizetési többletből tevődik össze. A kormány, az elképzelések szerint, a következő hónapokban két lépésben 25 milliárd forintot fordít a minőségi fejlesztésekre.
Horváth Ágnes beszélt arról, hogy nem hajtanak végre állami konszolidációt, a pénzek elosztásánál pedig előnyt élveznek azok az intézmények, amelyek az elmúlt hónapokban hozzákezdtek a reform iránymutatásának megfelelő átalakításokhoz.
Mindenki egy kicsit
Szakítva a korábbi gyakorlattal, a mostani támogatásnövelés nem a „mindenki kapjon egy kicsit” elvre épül, amely a szakminiszter szerint valójában sehol sem eredményezne lényeges javulást. A többletpénzt odaítélésénél előnyt élveznek a népegészségügyi szempontból legfontosabb ellátást nyújtó kiemelt intézmények, a járóbeteg-intézmények és a sürgősségi ellátás.
A szeptemberben egy összegben kiosztandó 10 milliárd forintból 1,2 milliárd forintot az összes krónikus ellátást végző intézmény kap, 3,4 milliárd forintot körülbelül száz intézmény kiegészítő fix díjazásra, 130 millió forintot kapnak az önálló járóbeteg-szakellátók, harminc intézmény részesül összesen 1 milliárd forintban a teljesítményvolumen-korlátból és a területi ellátási kötelezettségből adódó problémák kezelésére és 4,27 milliárd teljesítményarányos juttatást kap valamennyi fekvőbeteg-intézmény, amelyek megkezdték a struktúra-átalakítást.
Egyenletes elosztás
A további 15 milliárd forintot októbertől három hónapra egyenletesen elosztva kapják az intézmények (hasonló elvek szerint elosztva, mint a szeptemberi 10 milliárdot), ebből a pénzből jut 2 milliárd forint az Országos Mentőszolgálatnak is.
Horváth Ágnes elmondta: ebből a kétmilliárdból folytatódik a mentés és betegszállítás teljes szétválasztása. Mint rámutatott, az intézményektől kapott adatokat vették figyelembe a forrás szétosztásánál. Valamennyi szolgáltató vezetője beszámolt arról, hogy áprilistól milyen intézkedéseket tett, hogy alkalmazkodjon a struktúraátalakításhoz. “Aki tett, az kapjon nagyobb pénzt” – ezt az elvet próbálták érvényesíteni az összegek odaítélésekor – mondta a tárcavezető.
Elvek
Ari Lajos, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke azt mondta, egyetlen egy kórház sem volt, amely több pénzt szeretett volna kapni, mint amennyit kapott. Mindenki tudta, melyek voltak az elosztási elvek – tette hozzá.
Horváth Ágnes jelentős fejleménynek tartja, hogy a szétosztás elveiről több egyeztetés után megegyeztek a szakmai szervezetekkel.
Mikola István, a Fidesz egészség-politikusa hangsúlyozta: a kassza tervezett többlete 50 milliárd forint, és ezt a teljes egészében vissza kell juttatni a kórházaknak.