Belföld

Utasításra titkolózik a BKV

Hiába kéri egy adatvédelmi szakértő és egy elsőfokú bírósági ítélet a Budapesti Közlekedési Vállalattól, hogy az tegye közzé a 2005-ös és 2006-os reklámbevételeit, a cég továbbra is titkolózik.

Első fokon elvesztette a BKV azt a pert, amelyet egy magánszemély kezdeményezett, hogy megtudja, mekkora bevétele keletkezett tavaly és tavalyelőtt a közlekedési cégnek a reklámfelületek értékesítéséből. „Azt hittem, egy egyszerű email-váltással megismerhető ez az adat, de a BKV-nál csak újabb és újabb kifogásokat találtak” – mondja Kulcsár Zoltán adatvédelmi szakértő, aki azért kíváncsi az adatokra, mert azt gondolja, ahhoz képest, amennyi reklám található a járműveken, peronokon, megállókban és más BKV-felületeken, árulhatnák olcsóbban is a menetjegyeket.

Ki kellene adni

Miután Kulcsár e-mailben megkérte az adatot a BKV-tól, a közlekedési vállalatnál először arra hivatkoztak, hogy üzleti okokból nem adják ki a számokat, majd azt mondták, nincsenek is birtokukban az adatok. Az adatvédelmi szakértő ezután fordult bírósághoz, amely idén januárban első fokon tizenöt napot adott a BKV-nak, hogy a Peron Reklám Kft-vel kötött szerződéseit és az ezekből származó 2005-2006-os bevételekre vonatkozó adatokat nyilvánosságra hozzák. A döntés ellen azonban fellebbezést nyújtott be a cég, a másodfokon eljáró bíróság pedig jövő januárra tűzte ki az újabb tárgyalást. Kulcsár Zoltán ezt azért is érthetetlennek tartja, mert általánosságban a másodfokú tárgyalást az iratok benyújtásától számított négy hónapon belül köteles kitűzni a bíróság, ám az adatvédelmi törvény rendelkezése alapján közérdekű adat kiadása iránti perben soron kívül kell eljárnia.



Utasításra titkolózik a BKV 1

Tetõtõl talpig reklámban (Fotó: MTI)



Lapunk megkereste Péterfalvi Attila adatvédelmi biztost is, aki szerint az ügy egyértelmű: a BKV-nak nyilvánosságra kell hozni a kért adatokat, ám a cég a jogerős bírósági ítéletig még húzhatja az időt. Azt az ombudsman is furcsállja, hogy miért nem soron kívül tárgyalja a beadványt az ügyben eljáró másodfokú bíróság, ám arra Péterfalvinak nincs jogosítványa, hogy a BKV-ra hasson.


Nem adják


A közlekedési vállalat – érdeklődésünkre – először a reklámfelületeket bérlő Peron Reklám Kft-hez irányított, majd kérdésünkre a BKV sajtóosztálya azt közölte, hogy ők a Peron kérésére fellebbezték meg az ítéletet. Regőczi Miklós, a közlekedési vállalat szóvivője a FigyelőNet megkeresésére elmondta, a BKV éves reklámbevételei elérik a hat-hétszázmillió forintot, ám pontos adatot – mint ahogy a Peronnal kötött szerződéseket sem – nem hozhat nyilvánosságra, mivel a reklámcég ezt írásban megtiltotta. A Peron Reklám Kft-nél egyelőre senkit sem lehetett elérni az ügyben.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik