Ezzel szemben Tőkés László református püspök arra figyelmeztetett, hogy a régi-új magyar kormánynak felül kell vizsgálnia a határon túli magyarsággal kapcsolatos politikáját.
Markó Béla szerint előzmény nélküli ebben a térségben, hogy ne legyen kormányváltás négy év után, ez azonban – fűzte hozzá – a normalitásnak és a stabilitásnak is a jele, hiszen a választók úgy látták: Magyarországon nincsen olyan nagy tétje a váltásnak.
Markó fontosnak nevezte, hogy a magyarországi pártok nem használták fel kampánytémaként a határon túli magyarság kérdését, amely ezáltal nem vált megosztó tényezővé az egyébként nagyon éles választási kampányban. Ez az eddiginél több esélyt ad arra, hogy a magyarországi pártok között – függetlenül attól, hogy ki van kormányon és ki ellenzékben -, ki lehessen alakítani az egyetértést számos, az erdélyi magyarság számára fontos kérdésben.
Tőkés: nem sok jóra számíthatunk
A régi-új magyar kormánynak felül kell vizsgálnia a határon túli magyarsággal kapcsolatos politikáját – fejtette ki az MTI-nek Tőkés László református püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke a magyarországi választási eredményeket kommentálva.
A püspök kifejtette: a vidék nem állt ki a jobboldal mellett, a nyerő mellé állás effektusa érvényesült. Ezt nagy mértékben megkönnyítette az MDF magatartása – fűzte hozzá, megállapítva, hogy semmilyen kampánnyal nem lehetett felülmúlni a jobboldalon belüli megosztottságot.
Tőkés úgy véli: a koalíciós pártok győzelme az RMDSZ hivatalos politikájának a megerősödését eredményezi majd Romániában, s ez nagyon nehéz helyzetbe hozza a határon túli magyarságot. A püspök szerint ugyanis az eddigi kormány nem a határon túli magyarság egészét, hanem csupán az RMDSZ-t tekintette határon túli politikája partnerének. “E tekintetben nem sok jóra számíthatunk, a határon túli magyarság továbbra is teljesen kiszolgáltatott Bukarestnek, Budapestnek és az RMDSZ-nek” – mondta.
Bugár barátságosabb légkörben bízik
Az eddig magyar kormány határon túli magyar politikáját hosszú ideje bíráló Bugár Béla a magyarországi választások végkifejletének ismeretében fenntartja eddigi elvárásait, és arra számít, hogy Budapest a jövőben kedvezőbb lépéseket tesz a határon túli magyarok felé.
Bugár szerint az eddig “felhőtlennek semmiképpen sem nevezhető” viszony a választások nyomán felálló magyar kormány pártjai és a Magyar Koalíció Pártja (MKP) között barátságosabb lesz, és a politikában több figyelmet kap a nem Magyarországon élő magyarok véleményének meghallgatása. Ennek első kézzel fogható jele Bugár elvárásai szerint a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) összehívása lenne, mert hogy úgy ítéli meg: Gyurcsány Ferenc eddigi kormánya ódzkodott a közös ügyek megvitatására létesült fórum összehívásától.
“Együtt kell működni és ha egy-egy kérdésben nem azonos a véleményünk, az még nem ok az ellentétes magatartásra” – fogalmazott Keszeli Ferencnek, az MTI tudósítójának nyilatkozva a szlovák parlament házelnöki teendőit is ellátó szlovákiai magyar politikus, aki a közeledést ugyan kölcsönös alapon képzeli el, mégis úgy ítéli meg, hogy az elvárható és jó szívvel fogadható gesztus, “az első lépés megtétele, a Máért összehívása” Budapestre hárul.
Kasza: negatív kampány okozta a Fidesz kudarcát
Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke szerint a választás végével remélhetőleg megszűnik a politikai erők kemény egymásnak feszülése. A legnagyobb délvidéki magyar párt vezetője bizakodik abban, hogy Magyarországon stabilizálódik a politikai helyzet, és a kormány eredményesen tudja folytatni a munkát – jelentette Petky József, az MTI belgrádi tudósítója.
Kasza az eredmények fényében úgy látja, hogy az MSZP-SZDSZ előnye nagyobb lett a vártnál. A politikus “kívülállóként” a túl hosszúra sikeredett negatív kampányban látja az a Fidesz-MPSZ választási kudarcának okát.
Kasza József szerint az MSZP eredményében bizonyára benne van a miniszterelnök teherbírása és rátartisága, szerinte. Gyurcsány Ferenc emberfeletti erővel küzdött a kampányban. “Nem lesz azonban az MSZP-nek se könnyű, mert stabilizálni kell a gazdasági és a pénzügyi helyzetet. Hiszem azt, hogy ehhez megvan az eltökéltség, és ilyen biztos parlamenti többséggel eredményesen fognak kormányozni az elkövetkező négy évben” – mondta Kasza József.