Belföld

Nehéz lehet a kormányalakítás

Egészségügyi reform, adórendszer, az oktatási miniszter személye – az előzetes nyilatkozatok és pártprogramok alapján ezen a három területen kezdődik kemény egyezkedés az MSZP és az SZDSZ között a koalíciós tárgyalásokon.

Vasárnap este a választások eredményének ismeretében Sólyom László köztársasági elnök ígéretet tett: mindent megtesz az új kabinet mihamarabbi megalakulása érdekében. Gyurcsány Ferenc és Kuncze Gábor sem hagyott szemernyi kétséget sem afelől, hogy az MSZP és az SZDSZ közösen kíván ismét kormányt alakítani. Horn Gábor, az SZDSZ kampányfőnöke úgy nyilatkozott, hogy hétfőn pártja már felkészül a koalíciós alkudozásra. A FigyelőNet a nehéz témákat igyekszik sorra venni.

Az átfogó államreform szükségességével mindkét párt egyetért, és az SZDSZ-t várhatóan nem lepik meg Gyurcsány Ferencnek a közvélemény számára egyelőre ismeretlen elképzelései. Mint azt a kormányfő a választások második fordulója előtt megerősítette: terveit már megvitatta az MSZP és az SZDSZ vezetőivel, és csak a két frakció előzetes támogató ígérete esetén vállal kormányfői megbízást ismét.

Legfőbb vitapont az egészségügy

Alapvetően tér el a két párt egészségügyi programja, ráadásul az SZDSZ már másodszorra helyezte kampányának középpontjába a magyar betegellátás rendszerének megújítását, így vélhetően újabb négy évig már nem viselnék el az általuk is támogatott kormány ez irányú tétlenségét.

Az SZDSZ választási programja szerint a magántőke bevonásával több-biztosítós egészségügyi modellt vezetne be, amelyben a biztosítók versenyeznének a betegek kegyeiért, és ez a verseny kényszerítené ki az ellátás hatékonyságának növelését és minőségének javítását. A szabad demokrata koncepció megtiltja a biztosítóknak, hogy szelektáljanak a biztosítottak között jövedelemnagyság és egészségi állapot szerint, és fontosnak tartja a járulékok ellenőrzött és hatékony felhasználását. Az egészségügyi biztosítás díjait változatlanul törvényben rögzítetten, az adótól elkülönítve kell meghatározni a program szerint. Fontos, hogy végső soron mindenki után fizessen valaki járulékot: a személy saját maga, családtagja, vagy az állam. A hálapénz visszaszorítása érdekében pedig minden beteg esetében be kell vezetni a számlázást. Az SZDSZ azt szeretné, ha az egészségügyi tárcát jelöltje, Molnár Lajos, a MÁV-kórház vezetője irányítaná a következő években.

Az MSZP ezzel szemben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) működését helyezné piaci alapokra, és a magántőkét továbbra sem engedné be az alapbiztosításba. A szocialisták az egészségügyet két pillérre helyeznék: az első minden embernek járna, azaz a közegészségügyi-járványügyi ellátás, a gyermek-, csecsemő-, és anyavédelem, a sürgősségi ellátás és a vérellátás. A második pillér pedig felölelné a kötelező társadalombiztosítás keretében nyújtott és előre meghatározott szolgáltatások körét. Ezt a két pillért egészítené ki az önkéntes egyéni kiegészítő biztosítás lehetősége.


Az egészségügy sarkalatos pont az SZDSZ és az MSZP között, de a két párt programját össze lehet hangolni – mondta vasárnap a FigyelőNetnek Molnár Lajos, az SZDSZ egészségügyi miniszterjelöltje. Hozzátette: ők is biztosítót akarnak, mi is, és a magántőke bevonását is szükségesnek tartjuk. A liberális politikus úgy véli, a megvalósítás módja különbözteti meg a két pártot: míg az MSZP a meglévő biztósítót erősítené meg először, az SZDSZ hamarabb adna lehetőséget a magánbiztosítóknak.


Vita lehet az adókulcsok számáról

Az SZDSZ választási programjában 20 százalékos, egykulcsos adórendszer bevezetésére tesznek javaslatot; ennyi lenne terveik szerint az szja, az áfa, a társasági adó és a nyugdíjjárulék. Az átlátható és egyszerű adórendszertől a szabad demokraták a bürokrácia visszaszorulását és az ország versenyképességének növekedését várják.

Az MSZP ezzel szemben úgy véli, hogy az egykulcsos adó igazságtalan, mert úgy a leggazdagabbak és a legszegényebbek is jövedelmük ugyanakkora százalékával járullnak hozzá a közkiadásokhoz. A választásokon nyertes párt az Új Magyarország első 100 lépése között a 22-ben azt ígéri, hogy a két adókulcsot (18 és 36 százalék) megtartva 2010-ig évi 3 millió forintos jövedelemig az alsó adókulcs szerint adózhatnak a dolgozók.

Már alkudoztak Magyar Bálintról

Először az Orbán Viktorral kettesben folytatott televíziós vitán szólt arról Gyurcsány Ferenc, hogy következő kormányában szocialista politikusnak adná az oktatási tárcát. A miniszterelnök később többször is megerősítette: nem elszólásról volt szó, Magyar Bálint munkájával elégedett ugyan, de most az oktatásügynek jót tenne némi nyugalom.

Az SZDSZ a kampány alatt érdemben nem reagált a miniszterelnök mondataira. Vezető politikusai úgy nyilatkoztak, hogy azokat a korteskedés részének tekintik, és a koalíciós tárgyalások során jön el a programok egyeztetésének és a személyek kiválasztásának ideje.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik