Belföld

Nem várhatók EBESZ-megfigyelők

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) az idő rövidsége és a szervezet egyéb feladatai miatt szinte bizonyosan nem tud megfigyelőket küldeni az áprilisi magyarországi parlamenti választásokra. Az EBESZ módszertana miatt ilyen rövid misszióra nem is kerülhet sor.

A szervezet egyik szóvivője, Urdur Gunnarsdottir MTI-nek elmondta, hogy már korábban kaptak meghívást a választások megfigyelésére, és február elején azt a választ adták Budapestnek, hogy nem lesz alkalmuk erre, mert több más olyan feladatuk van abban az időben, amelyet már elvállaltak., a demokratikus intézmények megteremtésének és az emberi jogok érvényesülésének elősegítésére létrehozott EBESZ-hivatal (ODIHR) szóvivője. Tíz nappal a választások előtt nagyon valószínűtlen, hogy ilyen rövid idő alatt bármilyen magyarországi megfigyelést meg tudnának szervezni.

Áprilisban parlamenti választások lesznek Olaszországban, májusban népszavazás lesz Montenegróban, és a közelmúltban elnökválasztás volt Fehéroroszországban, illetve parlamenti választások Ukrajnában, amelyeknek az utómunkálataival az EBESZ még el van foglalva.

Egyszer már visszautasították a kérést

Batiz András kormányszóvivő csütörtöki bejelentése szerint a kormány egy januári kérés után most ismételten meghívta az EBESZ megfigyelőit a magyarországi választásokra, miután más-más okból, de az MSZP és a Fidesz is ezt kezdeményezte csütörtökön. A kabinet februárban azt a választ kapta, hogy Magyarországon uniós tagállammá válása előtt sem tapasztaltak visszásságokat a szavazás során, ezért ezúttal nem küldenek megfigyelőket.
“Ezt a kormány tudomásul vette, de a mai javaslatok után a külügyminiszter újból kísérletet tesz a szervezet megfigyelőinek idehívására” – mondta Batiz András.

EBESZ-nek nincs egynapos missziója

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) választási megfigyelési tevékenységének a módszertana szinte kizárja, hogy egy adott országban csak a választások napján legyenek jelen a nemzetközi szervezet képviselői, erre még nem is volt példa az 55 országot tömörítő szervezet megfigyelői gyakorlatában.

Az EBESZ szervezetén belül a varsói központú ODIHR (Office for Democratic Institutions and Human Rights) foglalkozik a választások megfigyelésével. Az iroda által alkalmazott választási megfigyelési tevékenység módszertana arra épül, hogy az EBESZ tagországai kinyilvánították: egy választás nem csak egy napot, hanem egy folyamatot jelent, amely több hónappal a voksolás napja előtt kezdődik. Ennek alapján a megfigyelés nem csak a választások napjára, a szavazóhelyiségek és a voksolás menetének az ellenőrzésére korlátozódik, hanem a választások előtti fejleményekre is, beleértve például az esetleges adminisztratív korlátozásokat, vagy az alapvető polgári és politikai jogok megszegését is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik