Belföld

A Gallup százezreket vár a nagygyűlésekre

Százezres tömegekre is lehet számítani a hétvégi budapesti pártrendezvényeken – írja honlapján a Magyar Gallup Intézet, amely felmérte az elmúlt napok meghatározó kampányeseményeinek fogadtatását.

A részvételüket tervező MSZP-szimpatizánsok 71 százaléka, a fideszesek 64 százaléka mondja csak biztosra a részvételét a nagygyűlések “valamelyikén”. A részvételüket tervező MSZP-sek 8, a Fideszesek 13 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a bejelentés hatására biztosan távol marad a rendezvénytől. A Gallup felmérése szerint a Fidesz várhat több résztvevőt a nagygyűlésére, de mindkét rendezvényen százezres tömegre is lehet számítani.

A robbantásos merényletekkel kapcsolatos titkosszolgálati információk bejelentésnek célja a megkérdezettek 43 százaléka szerint az volt, hogy az emberek távol maradjanak a hétvégére tervezett nagygyűlésekről, ugyanakkor csaknem 39 százalék nem ért egyet ezzel a véleménnyel – a többiek nem foglaltak állást e kérdésről.

Legkevésbé a kis pártok szavazói tételeznek fel távol tartó szándékot a miniszterelnök részéről, a Fidesz-szavazók között vannak a legtöbben azok közül, akik viszont meg vannak győződve arról, hogy a bejelentés motivációja a részt venni szándékozók elbizonytalanítása volt. Az MSZP táborának 43 százaléka szerint nem volt ilyen szándék a bejelentés mögött, 40 százaléka viszont azt gondolja, hogy állhatott ilyen megfontolás a háttérben.

A Gallup egyelőre nem közöl honlapján újabb választási előrejelzést. Korábbi, március 23-án közzétett felmérése szerint kiegyenlített volt a verseny a nagy pártok között.

Az Altus-ügy nem robbant

A Gallup szerint a kampány célegyenesbe fordulásának eddigi két legfontosabb, váratlan eseménye a legfőbb ügyész által a miniszterelnök cége, az Altus Rt. ellen beadott polgári kereset és Gyurcsány Ferencnek a politikai nagygyűléseken tervezett terrortámadásokkal kapcsolatos bejelentése volt. Telefonos felmérésük adatai szerint a miniszterelnök bejelentéséről a választók túlnyomó többsége, 85 százaléka értesült, a legfőbb ügyész kezdeményezéséről a választóknak csak 58 százaléka hallott.

A biztos Fidesz-szavazók 29 százaléka vélekedik úgy, hogy a kampányfinisben az Altus ellen kezdeményezett ügyészségi akció befolyásolja a választások kimenetelét, míg az MSZP szavazói közül csupán 12 százalék gondolja ezt. A kis pártok szavazói szintén kisebb jelentőséget tulajdonítanak a jogi eljárás megindításának. A teljes népességben a válaszadók kétharmada nem hiszi, hogy ennek a kezdeményezésnek bármilyen befolyása lenne a választói döntésekre.

Ez az esemény tehát “nem látszik komoly befolyással lenni a választás várható eredményére, de a mostani szoros helyzetben – ahol mind a vezető pártok, mind pedig a bejutásért küzdő SZDSZ is borotvaélen táncol – minden tényező fontossá válhat” – összegezi felmérései eredményét a Gallup.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik