A Népszabadság megbízásából készített felmérést július 9-én, egy nappal a Gyurcsány-Orbán vita után a Medián közvélemény-kutató intézet 1000 fős reprezentatív mintán végezte el.
Egyik politikus sem mondhatja el magáról, hogy a közvélemény egyértelműen benne látná a vita győztesét. Arra a kérdésre ugyanis, hogy Gyurcsány Ferenc vagy Orbán Viktor kerekedett-e felül, az emberek relatív többsége nem tudott egyértelmű választ adni. Az ellenzéki szavazók persze Orbánt, a kormánypárti szavazók pedig Gyurcsányt “hirdették ki győztesnek”, és mivel az előbbiek többen vannak, ezért a Fidesz – MPSZ elnökét 3 százalékkal többen említették a “számpárbaj” győzteseként.
A “bizonytalanok” túlnyomó többsége szerint nem volt győztese a vitának, de akik mégis leadták a voksukat valamelyik politikus mellett, azoknak a többsége a jelenlegi miniszterelnököt tartotta jobbnak. A racionális érvelésre építő miniszterelnök és az “egyszerű emberekre” apelláló és inkább az érzelmekre játszó ellenzéki pártelnök különbözőségét a közvélemény is érzékelte: a teljes népességen belül Gyurcsány csak a “felkészültség” és az “udvariasság” dimenziójában előzte meg Orbánt, akinek a közvélemény értékelése szerint az együttműködési készség és a meggyőző erő volt legnagyobb előnye a vitában. Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy a pártpreferenciával nem rendelkezők szerint az utóbbi készséget leszámítva minden tekintetben Gyurcsány szerepelt jobban.
Az emberek 90 százaléka hallott a vitáról, amit a londoni terrormerényletekkel közel azonos arányban (64, illetve 57 százalék) említettek “fejből” az elmúlt napok legfontosabb eseményeként. 60 százalék látott vagy hallott a vitából legalább kisebb részleteket, és 20 százalékuk az egészet figyelemmel kísérte. A vitán terítékre került témák közül a legtöbben az adórendszer ügyére emlékeztek (amit a vitát legalább kis részben figyelemmel követők 55 százaléka említett “fejből” a megtárgyalt ügyek között), de sokan emlékeztek a nyugdíjak, a gázár és a családtámogatási rendszer szőnyegre kerülésére is (48, 42 és 33 százalék).