Belföld

Törvénysértő lehet a nyílt szavazás

Az Alkotmány kimondja, hogy „az Országgyűlés a köztársasági elnököt titkos szavazással választja", ezért alkotmányellenes, ha a képviselők egymás szavazólapjait ellenőrzik, esetleg annak tartalmát nyilvánosságra hozzák – véli Kolláth György, aki a szavazás lezárulta után nyilatkozott a FigyelőNetnek. Az MSZP is hasonlóan vélekedik, ezért összehívták a házbizottság ülését.


Sólyom véleménye Dávid tolmácsolásában

Sólyom László az Alkotmány szellemének megfelelő szavazást vár a képviselőcsoportoktól az államfőválasztáson – mondta Dávid Ibolya az MDF frakcióülése után, amelyen részt vett a köztársaságielnök-jelölt. Minden, ami sérti a szavazást, ami az ellenőrzéssel és a titkosság megsértésével jár, távol áll a jelölttől és az MDF-től is – mondta el az MDF elnöke.

Nyolc független parlamenti képviselő az államfőválasztás kedd délelőtti második fordulójában megmutatta kitöltött szavazólapját a fotósoknak. Kolláth György alkotmányjogász az Alkotmány tudatos megsértésének nevezte a FigyelőNet kérdésére az említett gyakorlatot.

A szavazás az Országház főemeletének Duna-parti folyosójának azon szakaszán zajlik, ahová a képviselőkön és a szavazást lebonyolító jegyzőkön kívül senki nem léphet. Nyolc független képviselő azonban odament a kordonhoz, és megmutatta a fotósoknak kitöltött szavazólapját, ezzel a nyilvánosság számára felfedve, hogy valamennyien Sólyom Lászlóra szavaztak.

Az eset kapcsán az MSZP a házbizottság összehívását kérte, mert a legnagyobb kormnyzó párt a harmadik fordulóra szeretné biztosítani a szavazás tökéletes titkosságát. Burány Sándor frakcióvezető-helyettes a távirati irodának elmondta: a független képviselők véleményük szerint megsértették a szavazás titkossságát. A házbizottság döntése igazolta az MSZP álláspontját: a voksolás harmadik fordulója teljesen titkos lesz.


Dávid Ibolya szerint a független képviselők eljárása alkotmányellenes, ezért fennáll a veszélye annak, hogy Sólyom Lászlót törvénytelenül választják elnökké. Ezért arra kérte a független képviselőket, hogy valóban titkosan szavazzanak.


A lapunknak nyilatkozó Kolláth szerint önmagában az is ellenkezne az Alkotmány szellemével, ha egymásnak mutatnák meg a képviselők a kitöltött szavazólapokat (ilyen esett állítólag nem történt, bár a Fidesz ere készült), az azonban megengedhető volna – véli Kolláth György, ha a képviselőkön egyfajta exit pollt alkalmaznának, azaz a szavazásról kifelé menet megkérdeznék őket, kire adták voksukat.

Kolláth szerint a szavazólapok nyilvános bemutatása miatt azonban mindenképpen megkérdőjelezhető a szavazás legitimációja, amit a Parlamentnek kell kimondania. Az Országgyűlés egyszerű többséggel dönthet a szavazás érvénytelenségéről. Ebben az esetben meg kell ismételni azt.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik