Belföld

Az OTP nem vesz török bankot – egyelőre

Rendkívüli közleményben cáfolt minden, esetleges törökországi akvizícióról szóló találgatásokat az OTP Bank. Mint lehetséges célpontot, Törökországot is elemzik, de eddig egyetlen bankkal sem jutottak el az érdemi tárgyalások szintjére - áll a Budapesti Értéktőzsde honlapján megjelentetett közelményben.

A hivatalos közlemény gyakorlatilag kizárja, hogy a banktól meglepetésszerű bejelentés érkezzen, legalábbis, ami a nemzetközi terjeszkedést illeti. Mint ismeretes, április 22-én olyan, később kacsának bizonyuló híresztelések keltettek nagy érdeklődést, melyek szerint az OTP villámgyorsan bevásárolt volna Törökországban, nevezetesen megvette volna a Denizbankot.

“Az OTP Bank nemzetközi terjeszkedésének irányát a bank stratégiailag az Európai Unióhoz már csatlakozott illetve közeljövőben csatlakozó országok körében határozta meg olymódon, hogy a bank lakossági fókuszú regionális bankot kíván felépíteni elsősorban a környező országok piacain történő szerepvállalással. Ennek megfelelően a bank geográfiai prioritásai Romániát, Szerbiát és Ukrajnát helyezik előtérbe, azzal, hogy több országban, ahol már most is jelen van, szándékában áll az eddig megszerzett piaci pozícióit megerősíteni.

Ugyanakkor a bank akvizíciós stratégiájában meghatározott célországok köre kiegészülhet Törökországgal is amelyet a bank már egy ideje vizsgál, illetve lehetséges konkrét célpontokat is elemez, de egyetlen egy esetben sem jutott arra a szintre, amikor érdemi tárgyalásokat folytathatna és ez rövid távon nem is várható. Ugyanakkor a bank, mint azt stratégiájában lefektette, terjeszkedése során valamennyi döntés meghozatalához szükséges többségi pozíció, tulajdoni részesedés megszerzését alapvetőnek tekinti. Nem tud a bank olyan államilag tervezett bankprivatizációról sem, amelyben részt tudna vagy akarna venni.

A bank tudatában van annak, hogy a török piac mérete, helyzete, szerkezete, a verseny szintje illetve a lehetséges szinergiák mások, mint a környező országokban, ezért ha és amennyiben úgy dönt, hogy belép a török piacra, és ehhez megtalálta a megfelelőnek tartott célpontot is; akkor – mint korábban más országok esetében – a sajátosságokat alaposan kielemző, jól előkészített előterjesztés alapján fog megalapozott döntést hozni” – fogalmaz a közlemény.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik