A hivatalos eredmények szerint Talat a szavazatok 55, míg fő riválisa, Dervis Eroglu, a jobbközép Nemzeti Egységpárt vezetője 23 százalékát kapta. A győzelemhez a szavazatok legkevesebb 50 százaléka volt szükséges az első körben. A ciprusi törökök “a békére szavaztak, a rendezésre és az (európai uniós) csatlakozásra” – jelentette ki Talat az eredményhirdetés utáni sajtótájékoztatón. Eroglu a sajtónak nyilatkozva elismerte Talat győzelmét és gratulált ellenfelének.
A választásnak az volt a legfőbb tétje, hogy az eredmény elősegíti-e a Kofi Annan ENSZ-főtitkár készítette újraegyesítési terv megvalósítását. Talat támogatja, Eroglu viszont a leköszönő Rauf Dentash-hoz hasonlóan hevesen ellenzi az ENSZ-tervet. Talat vasárnap ismételten azzal fordult Tászosz Papadopulosz ciprusi elnökhöz, hogy vegyen részt a rendezésről való tárgyalásokon és terjessze be módosítási javaslatait.
Az elnökségért kilencen indultak, de a veterán politikus Denktash ezúttal nem szállt küzdelembe. A még mindig jelentős támogatásnak örvendő férfi bejelentette, hogy a politikában töltött több mint negyven év után visszavonul az aktív politizálástól, azonban továbbra is az egyesítési terv ellen fog harcolni.
A Földközi-tenger keleti medencéjének legnagyobb szigete 1974 óta megosztott. A görög közösség egy csoportjának puccskísérlete után, amelynek célja Ciprus és Görögország egyesítése volt, Törökország megszállta a sziget északi részét, ennek nyomán jött létre az Észak-ciprusi Török Köztársaság a mintegy 9 ezer négyzetkilométer területű sziget egyharmadán.
A sziget görög része tavaly május 1-jén csatlakozott az Európai Unióhoz, török harmadát viszont az újraegyesülés elmaradása miatt nem fogadta be az unió. Előzőleg, tavaly áprilisban a népszavazásra bocsátott újraegyesítési tervet a ciprusi görögök elutasították, a ciprusi törökök viszont jóváhagyták.