A háztartások mindössze 16 százaléka értékeli jónak, 58 százaléka közepesnek, míg 20 százaléka kifejezetten rossznak saját anyagi helyzetét – áll az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézetnek a lakosság gazdasági várakozásait elemző tanulmányában. A helyzet az előző évekhez képest sem változott, s a háztartások százas skálán 47 pontra értékelik saját anyagi helyzetüket.
A családok 41 százaléka nem érzett változást anyagi helyzetében, mindössze 15 százalékuk számolt be helyzetének javulásáról, míg a háztartások 43 százaléka szerint kifejezetten romlott anyagi helyzet az elmúlt időszakba. A sötét múlt ellenére a lakosság optimistán fordul a jövő felé, bár ez sem mutat túl jó képet. Százas skálán átlagosan 44 pontot kapott a jövő.
Nagyon magas, a kutatók szerint aggasztó azoknak a száma, akik folyamatos lecsúszásként értékelik helyzetüket, s anyagi helyzetük romlását tartósnak ítélik. Az ő arányuk meghaladja a lakosság ötödét.
|
A lakosságnak a gazdaság egészére vonatkozó elvárásai sokkal optimistábbak mint a múltra vonatkozó elképzelései. A megkérdezettek 27 százaléka látja úgy, hogy nem történt változás a gazdaság helyzetében, ugyanakkor közel harmaduk véli úgy, hogy javul a helyzet, bár csak 2 százalékuk véli úgy, hogy jelentős javulás várható.
A munkanélküliségi ráta alakulására vonatkozó becslések a gazdasági félelmek enyhe mérséklődését tükrözik. A válaszadók közel fele növekvő munkanélküliségre számít, míg a munkanélküliek számának és arányának csökkenését csak minden ötödik lakos várja a következő évre. A kérdezettek negyede véli úgy, hogy a következő évben nem történik érdemi változás a foglalkoztatási viszonyokban.
Nő a pénzromlás?
A lakosság csaknem hatvan százaléka számít arra, hogy a következő egy évben nagyobb mértékű lesz a pénzromlás, mint az elmúlt egy évben. Ezen belül 19 százalék az elmúlt évinél sokkal nagyobb mértékű inflációra számít, míg 40 százalékuk annál valamivel nagyobbra. A lakosság 22 százaléka véli úgy, nem sikerül csökkenteni a fogyasztói árak növekedésének ütemét, igaz, nem is fog nőni az infláció. Alacsonyabb mértékű áremelkedésre a lakosság 15 százaléka gondol, de ők is többnyire csak enyhe javulásban reménykednek. Erősödni látszik az a korábban jelzett tendencia, amely szerint tavalyi év közepétől számottevően kisebbek az inflációs félelmek, mint az azt megelőző időszakban.