Pénteken véglegesíti az adórendszer átalakítására tett javaslatkötegét a két hónapja megalakult Adóreform Bizottság. Ugyan létrejöttekor teljes strukturális adó- és ebből következő államháztartási reformot ígértek a kormánypárt politikusai, a bizottság lapinformációk szerint csupán kozmetikázza a magyar adórendszert. Bár többek szerit ez még mindig több, mint amennyit eddig, az 1988-ban kialakított eredeti adóstruktúra bevezetése óta tettek.
Lényegében az egy hónapja már kiszivárgott módosítások kerültek bele abba a négyszáz oldalas szakértői vitaanyagba, melyről végül a politikusok döntenek. Ugyan a sajtó és a nagyközönség felfokozott várakozásokkal tekintett a készülődő reform elé, amely az adózási rend egyszerűsítését, kevesebb, de többek által fizetett adót jósolt. Nos a végső változat nem ígér paradigmaváltást, a tervezett reform azonban alaposan felborzolja majd a kedélyeket, és a magyar lakosság teljes egészében csak két-három év múlva élvezheti a kialakított új szisztémát.
Mit is ígér az adóreform?
|
Az önkormányzatok finanszírozhatóságát javítaná a még az idén kidolgozandó javaslat, amely az ingatlanok értékalapú adóztatását vezetné be. Ez százmilliárd forint körüli bevételt jelent a helyi hatóságoknak. Ezzel párhuzamosan megszűnne az a gyakorlat, hogy önkormányzatok a helyi adók 40 százalékával rendelkeztek, és csökkennének a normatív támogatások is.
|
Alapos reform elé néz a személyi jövedelemadó rendszere is. Itt ugyan a korábbi híresztelésekkel ellentétben nem szűnne meg a kétkulcsos rendszer, de a felső kulcs határa az eddigi 1,5 millió forintról először 2, majd 2,5 millióra emelkedne. Ezzel évek óta először a statisztikai átlagjövedelem nem a legfelsőbb kulccsal adózna.
Azonban csökkentenék az adójóváírás mértékét, megszűnnének az szja-kedvezmények, így a felnőttképzést és oktatást támogató kedvezmények, a Sulineten keresztül beszerzett eszközök, valamint a 2007 után felvett lakáshitelek után járó adókedvezmények. Az egészségügyi hozzájárulás megszűnésére is 2006 végéig kell várni.
Eva, áfa
A forgalmi adó kulcsait csak akkor vonnák össze, ha a költségvetés elbírja az ebből adódó terheket. Ekkor 19, vagy 20 százalékban egységesítenék a kulcsokat.
Az Európai Bizottság ajánlásait szem előtt tartva kiterjesztenék az egyszerűsített vállalkozói adó keretösszegét. Így a 40 százaléknál nagyobb költséghányaddal dolgozó, s 50 millió forintot meg nem haladó éves forgalommal dolgozó társaságok is választhatnák az evát. A kulcs itt 10 százalék lenne, azonban a költséghányadot igazolni kellene.