Belföld

Földrengés a cunami után

A tavaly decemberi rengéssel nagyjából megegyező erejű, a Richter-skála szerint 8,7-es földindulást érzékeltek a szökőár sújtotta térségben hétfőn este. Több ezer ember vesztette életét, cunami ezúttal nem alakult ki.

A földmozgás az epicentrumához legközelebb eső Nias szigetét sújtotta leginkább. A félmillió lakosú sziget Szumátrától mintegy 125 kilométerre nyugatra található. A halálos áldozatok száma feltehetően 1000 és 2000 között van – közölte egy rádióinterjúban az indonéz alelnök. Jusuf Kalla. Hozzátette: a becslések az épületekben keletkezett károkon alapulnak, nem a megtalált áldozatok számát tükrözik. Az alelnök elmondta, hogy a sziget legnagyobb városa, Gunungsitoli épületeinek 80 százaléka megrongálódott. “Egyelőre nem tudjuk megszámolni az áldozatokat. Csak azt tudjuk, hogy sok épület leomlott, és nagy a valószínűsége annak, hogy több százan meghaltak” – közölte korábban Zulkifli Sirait rendőrtiszt.

Nem múlt el a veszély

A környező országokban a rengést követően pánik tört, mivel fennállt egy, akár a decemberi katasztrófát előidéző cunamihoz hasonló szökőár kialakulásának veszélye. A Hiradó beszámolója szerint azóta Srí Lankán és Indiában is feloldották a cunamiriadót, Ausztrália nyugati partvidékén viszont szökőárveszélyre figyelmeztették a lakosságot. A Srí Lanka-i meteorológiai hivatal azért döntött a cunamiriadó feloldása mellett, mivel nem érkeztek értesülések szokatlan tengermozgásokról – közölte a hivatal vezetője. A Szumátra partjainál történt erőteljes földmozgás után lakosok ezrei menekültek el a partvidékről. Az indiai hatóságok is feloldották a cunamiriadót és hazatérésre szólították fel a kimenekített lakosokat. Figyelmeztették ugyanakkor a helyi hatóságokat, néhány óráig még maradjanak éberek. A riasztás után több tízezren menekültek el a partvidékről, Taminádu államban legkevesebb hetvenezren, a szomszédos Kerala államból legalább harmincezren hagyták el otthonukat.

Kedd reggel 25 centiméter magas szökőár érte el a Szumátrától mintegy 1100 kilométerre délnyugatra fekvő nyugat-ausztráliai Cocos-szigetet – közölték az ausztráliai meteorológiai szolgálatok, amelyek a december 26-ihoz hasonló, egy méteres szökőárra számítottak. Phils Cummins, a Geoscience Ausztralia nevű kormányszerv munkatársa szerint továbbra sem lehet kizárni egy nagyobb szökőár veszélyét.


Földrengés a cunami után 1

Nemzetközi segítség

Az ENSZ kedd reggel helikoptereket kíván küldeni a nyugat-indonéziai partok térségében történt földrengés okozta károk felmérésére – jelentette be Jan Egeland. A humanitárius ügyekben illetékes ENSZ-főtitkárhelyettes hétfőn újságíróknak elmondta, hogy több, a decemberi szökőár miatt meggyengült épületet leomlás fenyeget, de véleménye szerint a december óta életbe lépetett segítségnyújtási program várhatóan elegendő lesz a főbb szükségletek kielégítésére.

Jan Egeland szerint mintegy tízezer ember él a Richter-skála szerinti 8,7-es erősségű földrengés epincentrumának 50 kilométeres körzetében. “Úgy gondolom, hogy az epicentrum közeli övezeteket kedden helikopterről megtekintik, és világosan látni fogjuk, milyen a helyzet” – mondta. Az ENSZ-főtitkárhelyettes szerint a rendszer ezúttal jól működött. “Nem csupán a megfigyelés és az érintett országok tájékoztatása történt meg, de azt is láttuk, hogy a kormányok közvetlenül figyelmeztették a helyi hatóságokat” – fogalmazott Jan Egeland. Hozzátette ugyanakkor, hogy az új földrengés miatt várhatóan lassabban folytatódhatnak egyes, már folyamatban lévő újjáépítési munkák

Nincs hír magyarokról

Külügyminisztériumnak jelenleg nincs tudomása arról, hogy magyar állampolgárok kerültek volna veszélybe a délkelet-ázsiai Szumátra szigetének közelében a tenger alatt hétfőn történt nagy erejű földrengés miatt – mondta az MTI érdeklődésére a Külügyminisztérium munkatársa. A Malév szóvivője azt közölte, hogy az utóbbi időben nem indítottak gépeket a térségbe.

“Pillanatnyilag nem tudok válaszolni arra a kérdésre, hogy vannak-e, lehetnek-e magyar áldozatai az újabb délkelet-ázsiai katasztrófának” – mondta a Külügyminisztérium szóvivői irodájának munkatársa, de hozzátette azt is, hogy a földrengés által leginkább fenyegetett indonéziai sziget, Szumátra északi részére tudomása szerint nem nagyon indulnak turistautak, részben azért, mert a területen polgárháborús viszonyok uralkodnak, részben pedig azért, mert éppen ezt a térséget sújtotta a három hónappal ezelőtti cunami.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik