Ellenzéki tűntetők százai, egyes hírforrások szerint ezrei törtek át a rendőr-kordonon és foglalták el csütörtökön a kirgiz Fehér Háznak számító elnöki palotát. Hírügynökségi jelentések szerint a tüntetők foglyul ejtették a védelmi és a nemzetbiztonsági minisztert, majd aláíratták velük lemondásukat. Belügyi katonák védelmében több más tisztségviselő távozott az épületből, hárman sérülten, bekötözve hagyták el a kormány székházát egy orvos kíséretében.
Az Interfax orosz hírügynökség ellenzékiekre hivatkozva azt állítja, hogy Aszkar Akajev, kirgiz elnök aláírta lemondását, és helikopteren elhagyta az országot. Az elnök Oroszországba, családja Kazahsztánba távozott.
Ezeket a híreket Feliksz Kulov, a háromtagú ellenzéki tanács tagja cáfolta. Akajev nem mondott még le, és ennek az ideje csak akkor jön majd el, ha megtaláltuk – mondta az egykori belügyminiszter.
Aszkar Akajev korábban az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) biskeki székházában tartózkodott, a behatoló tüntetők azonban nem találták.
Vége a dalnak
A februári voksolás nyomán hatalomra jutó kormányt választási csalással vádoló demonstrálók a televízió székházát is elfoglalták és bejelentették a kabinet megbuktatását. A kirgiz köztévé eddig elhallgatta a választási anomáliák miatt kirobbant elégedetlenségi hullámot és demonstrációsorozatot, a BBC azonban úgy értesült, hogy a televízió speciális kiadásában közép-európai idő szerint délben bejelentette: az ellenzék átvette a hatalmat a kormánytól.
|
Előzőleg a kormányépület biztosítására kirendelt gyalogos rendőrök a tüntetőkkel szimpatizálva spontán módon elhagyták őrhelyüket. Aszkar Akajev, kirgiz ex-elnök; Foto: AP Az új belügyminiszter, Kenekbek Ducsebajev a tüntetőket figyelmeztetve korábban kijelentette, hogy a rendőrség nem alkalmaz erőszakot ellenük, de ha a főváros lakói, vagy az állami intézmények biztonsága veszélybe kerül, akkor a törvényes kereteken belül a megfelelő eszközökkel lépnek fel ellenük. A térségben egyébként csupán néhány rendőr volt látható. Magyar figyelem A magyar külügyi tárca fokozott figyelemmel kíséri a kirgizisztáni választások nyomán kialakult feszült belpolitikai helyzetet. Polgár Viktor külügyi szóvivő közleményében reményét fejezi ki, hogy a szembenálló politikai erők között megindult párbeszéd elvezet a békés kibontakozáshoz.
A kirgiz ellenzék csütörtökön felszólította a hadsereget és a rendőrséget, segítsenek békés megoldást találni a belpolitikai válságra. “Ha a tábornokok és a rendőrség a mi oldalunkra állnak, békésen rendezzük ezt a problémát” – közölte Bakijev, aki a biskeki “Fehér Ház”, a kormánynak és az elnöki hivatalnak otthont adó épület előtt összegyűlt hívei előtt mondott beszédet.
A legfelsőbb bíróság korábbi álláspontjától eltérően érvénytelennek minősítette a február 27-én és március 13-án tartott parlamenti választásokat azzal, hogy a korábbi törvényhozás mandátuma érvényes.