Belföld

KSH: nem elég biztonságos az e-közigazgatás

Magyarországon a közigazgatási feladatok biztonságos, magas színvonalú ellátását nehezíti, hogy az államigazgatási és önkormányzati intézmények informatikai rendszere elmarad az informatikában végbement fejlesztésektől – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2003-as évről végzett felméréséből.

A KSH pénteki jelentése szerint a közigazgatási intézmények közel 95 százaléka rendelkezett 2003-ban számítógéppel, amelyeket az alkalmazottak kétharmada használt. A felmérés alapján, a személyi számítógépek állományának több mint a fele három éves, vagy annál fiatalabb. A közigazgatás két nagy ágához tartozó szervezeteknél eltérően alakult az informatika alkalmazása. Az államigazgatásban található a személyi számítógépek 70 százaléka; kiterjedt a belső, intézményi hálózat (intranet), a világhálóhoz elsősorban bérelt vonali kapcsolattal csatlakoznak. Az önkormányzatok az államigazgatáshoz képest 2003-ban 19 százalékpontos lemaradásban voltak az internet használatában, a világháló használata csak a nagyobb települések intézményeiben jellemző, s a külvilággal elsősorban ISDN (61,1 százalék) és modemes (37,4 százalék) kapcsolódást alkalmaztak.

Az interneteléréssel rendelkező önkormányzatoknak mindössze háromnegyede rendelkezik védelemmel a különböző “trójai” programok, a “féreg”- és más vírusok ellen, s az egyéb biztonsági eszközök használata sem haladja meg a 30 százalékot. Az államigazgatási intézményeknél a vírusirtó programok elterjedtsége 97 százalékos, a tűzfal-programok használata eléri a 76,8 százalékot, a biztonságos szerverek alkalmazása a 74 százalékot – adatvédelmi megfontolásokból 91,8 százalékban készítenek biztonsági másolatokat. A közigazgatási szolgáltatások színvonalának emeléséhez szükséges elektronikus aláírások használata ugyanakkor mindössze 5,5 százalékos.

A közigazgatás egészén belül a beruházások sorában az önkormányzatok információs célú befektetései nem érik el a 6 százalékot, míg az államigazgatásban 28 százalékra rúgnak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik