Békülékeny hangot ütött meg Colin Powell távozó amerikai külügyminiszter, akinek alighanem ez az európai látogatása az utolsó hivatalos útja. A NATO külügyminiszteri értekezletét megelőzően a miniszter elismerte, hogy az iraki háború feszültséget okozott a transzatlanti kapcsolatokban, de mindkét oldalt arra kérte, hogy előre tekintsen.
„Tudom, hogy az elnöknek az utóbbi négy évben meghozott kulcsfontosságú döntései közül néhány vita tárgyát képezte Európában, különösen azok a döntések, melyek Irakra vonatkoztak” – mondta. Hozzátette egyúttal azt is: „Bármilyen nézeteltéréseink voltak a múltban és Irakot illetően, most előre tekintünk. Kezet nyújtunk az európaiaknak és reméljük, hogy Európa is a kezét nyújtja felénk”. Egy nyilatkozatában Powell a „fennálló viszályok” elsimításáról beszélt, kiemelve, hogy „az Egyesült Államok nagyon sok területen szorosan és sikeresen működik együtt az európaiakkal”.
Irakot és Afganisztánt illetően Powell várhatóan további hozzájárulást kér majd a NATO-külügyminiszterektől. A tagállamok részéről főként Franciaország utasítja el, hogy az atlanti szövetség részt vegyen az iraki műveletekben.
Colin Powell még november közepén adta be lemondását. A minisztert a Bush-kormány mérsékelt és hiteles “hangjaként” tartották számon Európában, noha az iraki háborút megelőző vitában hálátlan és utólag tarthatatlannak bizonyuló álláspontokat kellett védenie a szövetségesek meggyőzésére. Powell utódja Condoleezza Rice lesz, aki eddig az elnök nemzetbiztonsági főtanácsadójának tisztjét látta el.