Belföld

Az MSZP még a délután folyamán megegyezne az SZDSZ-szel

Kovács László a nagyobbik koalíciós párt elnöke bejelentette, hogy delután mindenképpen szertnének megegyezni az SZDSZ-szel a közös miniszerelnök személyéről. Elmondta továbbá, hogy Medgyessy Péter lemondása után alkotmányjogászokkal konzultálnak a kormányfőváltás módjáról.

Az MSZP elnöksége csütörtök délben ül össze, hogy kijelölje azt a delegációt, amelyik a délután kezdődő koalíciós egyeztetésen képviseli a pártot – mondta Kovács László az MSZP elnöke. Hangsúlyozta: mivel a koalíciós partner már korábban jelezte, hogy támogatni tudja Gyurcsány Ferenc kormányfővé jelölését, nincs akadálya annak, hogy megegyezzenek, és jelöltjükről közös levélben tájékoztassák a köztársasági elnököt.

“A fix pont, hogy ma az SZDSZ-szel meg kell egyeznünk (…) a közös miniszterelnök személyéről” – jelentette ki Kovács László, hozzátéve: ezt követően dől el, hogy a korányfőt konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal választja meg az Országgyűlés vagy a köztársasági elnök javasolja.

Kovács kiemelte továbbá: az MSZP-nek alkotmányjogi szakértőkkel kell konzultálnia, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök lemondása után benyújtható-e a konstruktív bizalmatlansági indítvány.

Medgyessy Péter szerda délután mondott le kormányfői hivataláról. Az MSZP Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminisztert választotta miniszterelnök-jelöltnek a szintén szerdán tartott rendkívüli kongresszuson.

Medgyessy jelenleg ügyvezető miniszterelnök

Boros László jogszociológus szerint Medgyessy Péter és kormánya a lemondástól számított harminc napig ügyvezetőként marad hivatalban, a köztársasági elnöknek pedig ezen időszak alatt kell javaslatot tennie az új miniszterelnök személyére – mondta el a szakértő az MTI-nek csütörtökön.

Hozzátette: értelmezése szerint, a lemondástól számítódik a köztársasági elnök harminc napja arra, hogy javaslatot tegyen az új miniszterelnök személyére. “Én reálisan feltételezem azt, hogy a köztársasági elnök megkezdi a kormányalakítási tárgyalásokat azonnal, hiszen a miniszterelnök lemondása eljutott hozzá” – mondta Boros László. Rámutatott: a kialakult helyzet megoldására nincs joggyakorlat Magyarországon, így a köztársasági elnök szerepe megnő abban az értelemben, hogy ő határozhatja meg, hogyan értelmezi saját alkotmányos lehetőségeit az időbeliség tekintetében.

A cselekvési folyamat most Mádl Ferenc kezében van, ő vezényli az eljárást, kulcsszerepe van az értelmezés szempontjából – hangoztatta. “Ha ő (…) köztársasági elnöki felelőssége alapján úgy gondolja, hogy a kormányalakítással kapcsolatos tevékenységét elkezdi most, azt ő minden további nélkül megteheti” – mondta. Megteheti azt is, hogy értelmezést kér az Alkotmánybíróságtól, vagy személyesen alkotmányjogászoktól – fűzte hozzá. Megjegyezte: a konstruktív bizalmatlansági indítványra jelenleg már nincs mód, hiszen azt lemondott miniszterelnök ellen nem lehet benyújtani.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik