Belföld

Orbán Viktor: a kormány tárja fel a gazdaság helyzetét

A Fidesz elnöke szerint a kormány kötelessége a jelenlegi helyzetben az, hogy mielőbb pontos képet adjon a magyar gazdaság állapotáról.

Orbán Viktor ezt vasárnap Budapesten közölte, amikor felavatta a Polgári Körök Házát a Visi Imre utcában. “Ilyen helyzetben az ország vezetőitől azt várják az emberek, (…) hogy legyenek őszinték és (…) tárják fel a gazdasági válság valóságos mélységét” – mondta Orbán Viktor a székházba meghívott mintegy 400 polgári köri vezető előtt, mint közölte: “hivatalos helyzetértékelésként”. “Őszintén és egyenesen válaszoljanak olyan kérdésekre, mint hogy mi a költségvetés valóságos helyzete, (…) a törvényben szereplő 4,6 százalékos hiány helyett nyilvánvalóan jóval 5 százalék felett lesz, ami nagyon súlyos 2005-ös esztendőt vetít mindannyiunk elé” – mondta Orbán Viktor.

A volt miniszterelnök szerint válaszra vár az is: mi az államadósság valóságos mértéke, és a “temérdek pénz, amit az elmúlt két esztendőben felvettek, hova tűnt?”. A kormány és a miniszterelnök megbukott, válságban azonban nem a kormány, hanem Magyarország és a magyar gazdaság van – mondta.

Makovecz Imre, a Szövetség a Nemzetért polgári kör alapítója szerint “nem szabad bedőlni a (…) történelmi pillanatnak”, és az utcára hívni az embereket.

Orbán Viktor erre reagálva közölte: nem szabad bedőlni, “mi nem valaki ellen küzdünk, mi olyan közösséget építünk, melynek célja a teljes nemzeti összefogás és egység”. Közölte: úgy látja, hogy “a gazdasági válság és annak előttünk álló, jól látható következményeinek” nyomása alatt roskadt össze a kormány és a miniszterelnök.

Orbán Viktor a ház avatóján köszönetet mondott Hende Csabának, a Szövetség a Nemzetért polgári kör kuratóriumi elnökének, akit, mint mondta munkájáért “kibotoztak” saját pártjából, az MDF-ből. A Fidesz elnöke szerint a polgári körök mozgalma mára talán Európa vagy Közép-Európa legnagyobb közéleti szerveződése lett.
Orbán Viktor szerint a polgári körökön belül nincs értelme jobb és baloldalról beszélni, a kérdés az, hogy helyes-e vagy helytelen egy adott cselekedet. “A mi hitünk szerint létezik a jó és a rossz, és ez szét is választható” – mondta, hozzátéve: akik ezt maradiságnak tartják, azok gondolkodása mögött egy hamis emberkép húzódik meg, amely “tagadja, hogy létezik tőlünk független erkölcsi mérce”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik