Elemzők arra számítottak, hogy júliusban éves összehasonlításban 2,4 százalékos, júniushoz képest – 0,1 százalékos lesz a drágulás.
Az infláció májusban két éves csúcson, 2,5 százalék volt az üzemanyagárak emelkedése miatt, de az áremelkedés üteme azóta már visszament az Európai Központi Bank által kitűzött cél, az évi 2 százalék közelébe.
A fogyasztói árak júliusi csökkenése azzal hozható összefüggésbe, hogy a ruházati termékek 6 százalékkal, az élelmiszerek 0,5 százalékkal olcsóbbak lettek júniushoz képest. Ez a csökkenés jócskán ellensúlyozta a szálloda- és vendéglátóipar 1 százalékos áremelését.
Az energia és élelmiszeripari nyersanyagok ára nélkül számított maginfláció 2,1 százalékkal volt magasabb idén júliusban, mint egy évvel korábban. Júniusban 2,2 százalék volt a maginfláció.
Az energiaárak 0,6 százalékkal emelkedtek havi, és 5,9 százalékkal éves összehasonlításban idén júliusban.
Az európai statisztikai hivatal közzétette a 25 tagország júliusi inflációs adatait is. E szerint a 25 tagországban idén júliusban 2,3 százalékkal emelkedtek az árak tavaly júliushoz képest. A legnagyobb, 8,3 százalékos drágulást Szlovákiában mérték, a legalacsonyabbat, 0,2 százalékot Finnországban. Magyarországon 7,2 százalékos volt az infláció júliusban az egy évvel korábbihoz képest.