A közgyűlés keddi határozatában felkéri a kormányt, hogy a teljes működőképes békéscsabai baromfifeldolgozó gyárat értékesítse, az univerzális feldolgozóvonalat külön ne értékesítse eszközként, a leszerelt továbbfeldolgozó-gépeket szállíttassa vissza és a privatizációs pályázat beadási határidejét az eredeti szeptember 6-i dátumról szeptember 20-ra módosítsa.
A testület rendkívüli közgyűlésén a képviselők egyöntetűen kifogásolták, hogy a privatizációs döntés meghozatala előtt a kormány és az ÁPV Rt. vezetői nem folytattak egyeztetést a helyi önkormányzattal.
Elfogadhatatlan a privatizációs kiírás
Abban valamennyi képviselő egyetértett, hogy jelenlegi formájában elfogadhatatlan a privatizációs pályázati kiírás, de amíg az ellenzékiek a privatizációs folyamat azonnali leállítását, addig az MSZP-s és SZDSZ-es képviselők a már megjelent pályázati kiírás módosítását szerették volna a közgyűlési határozatban megfogalmazni.
A Fidesz-MDF tagjai szerint teljesen elhibázott a privatizációs kiírás, az veszélyezteti a gyár későbbi eredményes működését és a jelenlegi foglalkoztatotti létszám megtartását.
Ezzel szemben a kormánypártiak úgy érveltek, éppen az üzem eladásának elhalasztása teszi kérdésessé a folyamatos működést.
Egy híd árába kerülhet a veszteség
A képviselők vitáját követően Velez Zoltán, a Bábolna Rt. igazgatóságának elnöke elmondta: a kormány csirke helyett hidakat és utakat akar. Amennyiben egy hónappal tovább működteti a kecskeméti és a békéscsabai üzemet a társaság, akkor épp egy bucsai híd árát emészti fel a Bábolna Rt. vesztesége.
Az elnök arra is felhívta a figyelmet, hogy a csirke globalizált piacán nagyon nehéz a sikeres működés, a keleti országokban egyetlen darab terméket sem képesek értékesíteni, a nyugati piacon pedig csak a második vonalú beszállítói körhöz tartoznak.
Éppen ezért egyetért a Bábolna Rt. privatizációjával, amely már az Orbán-kormány idején is felmerült. A békéscsabai víziszárnyas-feldolgozó gépsor leállításával kapcsolatban Velez Zoltán kijelentette: ez stratégiai lépés volt, ugyanis az itt előállított és lefagyasztott termékeket – az EU-szabályozás miatt – augusztus végéig ki kell szállítani.
Az üzletág átadásával pedig – véleménye szerint – nem csorbul a megye foglalkoztatási mutatója, mivel az a Békésben található Mezőkovácsházára került és így sikerült megmenteni a füzesgyarmati és bucsai beszállítói kört. A részvénytársaság elnöke az önkormányzati képviselők kéréseivel kapcsolatban elmondta: jogilag a már korábban kiírt privatizációs pályázat módosítható, a békéscsabai üzemből a berendezéseket nem vitték el és a 2003. december 31-i állapot visszaállítására tárgyalásokat folytat.
Ugyanakkor hozzáfűzte: a víziszárnyas-gépsor újraindítását szakmailag nem támogatja. A privatizációs pályázattal kapcsolatban kijelentette, hogy a foglalkoztatási létszám megtartása rendkívül fontos szempont. Ez a pályázati kiírásból is kiderül, hiszen az elbírálás során 40 százalékot jelent a további foglalkoztatás, 30 százalékot az integráció megtartása és 30 százalékot a vételi ár.
Kormánybiztost kér a testület
A tájékoztatót követően Pap János SZDSZ-es polgármester határozati javaslatát fogadták el, amelyben egyebek mellett a testület kéri kormánybiztos kijelölését, aki a gyár értékesítését és működését az értékesítésig felügyeli.
Kiegészítésként a képviselők azt a kérésüket is megfogalmazták, hogy a békéscsabai üzem kivételével valamennyi, a Bábolna Rt. tulajdonában lévő ingatlant vonják ki a részvénytársaság vagyonából, tehermentesítsék azt és ingyenesen adják át hasznosításra a városnak.