25-50 bázispontos kamatmérséklést vár a Monetáris Tanács hétfői ülésétől a megkérdezett elemzők többsége. A Reuters hírügynökség már pénteken megkérdezett 14 elemzőt – a CSFB, a Commerzbank, a Barclays, az ABN AMRO (London), az Erste-Postabank, az ING Investment, a CIB, az OTP, a Raiffeisen, a Budapest Fund Management (Budapest), a Pekao (Varsó), a Nordea, a Danske Bank (Koppenhága) és a Bank Austria (Bécs) munkatársait -, s közülük kilencen úgy nyilatkoztak: arra számítanak, hogy a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa hétfői ülésén 25-50 bázisponttal lejjebb viszi az irányadó kamatot. A kilencből öten 0,50 százalékpontos, négyen 0,25 százalékpontos kamatvisszafogásra számítanak. További négy elemző szerint kamatcsökkentés legközelebb csak szeptemberben lesz, egy szakértő szerint pedig legfeljebb októberben.
|
A mostani erőteljes kamatcsökkentési várakozás semmiképpen sem tekinthető meglepőnek, bár még néhány napja is úgy tűnt, az elemzők többsége inkább a Monetáris Tanács további passzivitására számít. Annál is inkább, mert a szokatlanul erős, 14 havi árfolyamrekordot döntő forint kapcsán hetek óta az a vezető téma befektetői és elemzői körökben, hogy mikor vág kamatot a Monetáris Tanács. Másfél hete az elemzők úgy vélekedtek, hogy a jegybank döntésével mindenképpen megvárja a néhány napja kiadott július havi inflációs adatot. Ez így is történt, s a 7,2 százalékos éves szintű júliusi adat kapcsán az elemzők úgy nyilatkoztak: ez a kamatcsökkentés ellen szóló érv. Ahogy Nyeste Orsolya, az Erste-Postabank elemzője a FigyelőNet kérdésére fogalmazott: a szezonális hatások túlsúlya miatt előfordulhat, hogy az év végére várt 7 százalék körüli 12 havi infláció 7,4 százalékra erősödik. Szerinte ez a lehetőség annál is inkább visszatarthatja a Monetáris Tanácsot, mert a júliusi inflációs adat múltbéli, míg a kamatdöntéseket a jövőre vonatkozó várakozások motiválják. Más elemzők arra körülményre hívták fel a figyelmet, hogy a magas forint-árfolyam fundamentálisan kevéssé megalapozott, s jobbára a dollár- és a zloty hatásának számlájára írható.
|
Most úgy tűnik, valamelyest mégis oldódott az elemzők korábbi álláspontja, s jobban hajlanak arra, hogy eljött a kamatvágás ideje. Az MTI-nek nyilatkozó Vojnits Tamás, az OTP elemzője is megengedőbb volt most, mint a múlt héten, ugyanis úgy fogalmazott: tovább folytatódhat a májusban abbamaradt óvatos kamatcsökkentés, ezért 0,25 százalékpontos módosítást vár. Mint mondta, alapvetően az indokolhatja a kamatmérséklést, hogy kedvezőbbé váltak az inflációs kilátások. Szerinte, ha az áfa- és jövedékiadó-emeléstől megszűrt áremelkedési ütemet nézzük, akkor a júliusi 7,2 százalék jelzi, hogy az adóemelések nem gyűrűztek be teljes egészében az árakba, és az év végére reális lehet a 6,1 százalékos év/éves infláció.