Belföld

Mesés összegekhez juthatunk az EU-s felzárkóztatási csomagból

Magyarország az Európai Bizottság tervei alapján 2007 és 2013 között évente 3 és fél milliárd euróhoz juthat a felzárkóztatási alapokból. Magyar diplomaták korábban optimális esetben is maximum 3 milliárdos éves pénzügyi transzferrel számoltak.

Ha az Európai Bizottság kohéziós politika reformjára vonatkozó múlt heti javaslatai csont nélkül átmennének, Magyarország 2007 és 2013 között minden évben három és félszer annyi felzárkóztatási forráshoz jutna, mint a tagság első éveiben.

Egy a Bruxinfo birtokába került, nem a nyilvánosságnak szánt bizottsági számítás szerint hazánk a következő többéves pénzügyi időszakban – 2007 és 2013 között – évente átlagosan 3 és fél milliárd euróhoz jutna strukturális és kohéziós támogatás címén az unió költségvetéséből.

Magyar diplomaták korábban optimális esetben is maximum 3 milliárdos éves pénzügyi transzferrel számoltak, a bizottsági javaslat ennél is nagyvonalúbb bánásmódot ígér az ország számára. Az éves átlagban 3 és fél milliárd eurós támogatás jóval több annál, mint amit hazánk a tagság első három évében – 2004 és 2006 között – összesen kap (2,847 milliárd euró). De, még a hét év alatt 24,6 milliárd eurónyi (6 billió forintot meghaladó) regionális fejlesztési segély mértéke sem érné el a GDP 4 százalékot, vagyis azt a küszöböt, amelynél egy tagállam nem kaphat nagyobb felzárkóztatási támogatást. (A magyar GDP 4 százaléka Brüsszel szerint 2004-es árakon 27,57 milliárd euró lenne).

Az Európai Bizottság táblázata szerint Magyarország 2007 és 2013 között a teljes keret 7,3 százalékával, a strukturális és kohéziós támogatások ötödik legnagyobb haszonélvezőjévé válna. Sorrendben csak Lengyelország (18,9%), Spanyolország (10,3%), Olaszország (8%) és Németország (7,5%) részesülne nagyobb százalékos arányban a rendelkezésre álló teljes keretből.

A bizottság múlt héten előterjesztett javaslattól a végeredmény persze jelentősen is eltérhet. Elég 6 nettó befizető ország álláspontjára hivatkozni, amely a bruttó nemzeti jövedelem Brüsszel által javasolt átlagos 1,14 százaléka helyett 1 százalékban rögzítené az uniós kiadások szintjét. A bizottság elképzelései szerint egyébként még így is a teljes felzárkóztatási források közel 52 százaléka jutna a jelenlegi 15 tagállamra és körülbelül 48 százalék az ezután csatlakozó 12 országra.

Az új tagállamoknak elemzők szerint „fel kellene kötniük a nadrágot” ahhoz, hogy képesek legyenek ilyen jelentős mértékű támogatás felhasználására. Magyarországnak például jelenleg még a 88 millió éves ISPA-keret felhasználása sem megy úgy, mint a karikacsapás. Ehhez képest néhány éven belül ennek az összegnek több mint a tízszeresére kellene elfogadható, jól előkészített projekteket benyújtani a kohézió alapból történő finanszírozásra. „Lényegében már most meg kellene kezdeni a projektek előkészítését” – vélekedett egy brüsszeli megfigyelő.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik