Belföld

A Menatepnek nincs magánrészvényese, Hodorkovszkij régóta nem tulajdonos

Mihail Hodorkovszkij bebörtönzött orosz olajbáró régóta nem részvényese az ostromlott Jukosz óriáscéget ellenőrző Menatep csoportnak, sőt a gibraltári bejegyzésű holding tulajdonosai között egyáltalán nincs már magánszemély.

A nagystílű csalással vádolt volt Jukosz-vezér védője, Anton Drel csütörtökön közölte az ANI olajhírügynökséggel, hogy a periratokhoz csatoltak egy olyan Menatep-cégkivonatot, amely tanúsítja: Hodorkovszkij tavaly október 20. óta nem részvényese a holdingnak, amely az 1990-es években általa kiépített pénzügyi birodalom központját alkotta.

Drel a The Moscow Timesban feltárta, hogy Hodorkovszkij még néhány nappal szibériai letartóztatása előtt kivált a Menatep csoportból, amelyen keresztül korábban a Jukoszt ellenőrizte. A részvényátruházási ügyletet ugyanazon a napon bonyolították le, amikor az orosz főügyészség bejelentette, hogy kihallgatásra idézi be Hodorkovszkijt – mondta az ügyvéd.

A Menatep röviddel Hodorkovszkij letartóztatása és megvádolása után jelezte: Hodorkovszkij átruházta a rábízott, 50 százaléknyi Menatep-részvényt birtokló különleges alap ellenőrzését. Drel szerint azonban Hodorkovszkij megvált a személyes tulajdonában lévő 9,5 százalékos Menatep-pakettől is.

A Menatep többi főrészvényese a 2002 nyarán közzétett lista szerint Leonyid Nyevzlin (8 százalék), Platon Lebegyev (7 százalék), Vlagyimir Dubov (7 százalék), Mihail Brudno (7 százalék) és Vaszilij Sahnovszkij (7 százalék) volt.
Az orosz főügyészség mindnyájukat csalással és adócsalással vádolta meg a Jukosz ellen július elejétől folyó jogi-politikai hadjárat keretében. Sahnovszkij megúszta egy év felfüggesztett szabadságvesztéssel, de a többieket súlyosabb büntetés fenyegeti. Hodorkovszkij és Lebegyev börtönben várja a tárgyalást, míg az Izraelben lévő Nyevzlin, Dubov és Brudno ellen nemzetközi körözést adtak ki.

Drel hangsúlyozta, hogy a Menatep tulajdonosi szerkezetében beállt változások a Jukosz feletti ellenőrzést nem érintették, de nem árulta el, kinek a kezében vannak most a Menatep részvényei. Mindamellett Nyevzlin az Interfax szerint közölte, hogy a Menatep részvényeseinek regisztere nem tartalmaz többé természetes személyeket. Elemzők szerint a részvényeket vagyonkezelő cégekre ruházhatták át bizalmi ügylet keretében.

A Menatep a 2002-es közlés szerint a Jukosz 61 százalékát birtokolta két offshore cégen keresztül. Egy tavalyi részvénykibocsátás nyomán a holding részesedése 44,1 százalékra csökkent a Jukoszban. Hodorkovszkij megvádolása után a főügyészség zárolta a Jukosz-részvények 44 százalékát (biztosíték gyanánt az államnak Hodorkovszkij és társai által gyaníthatóan okozott kár megtérítésére). A Menatep panaszára azonban az ügyészek 4,5 százaléknyi részvény zárlatát feloldották. Drel szerint meglehet, hogy az egész zárolás jogellenes volt, miután annak időpontjában Hodorkovszkij már nem rendelkezett Menatep-részvényekkel.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik