Belföld

Az EKB nyilatkozatának hatására gyengült a forint

Londoni elemzők szerint az rázta meg csütörtökön az európai feltörekvő piacok valutáit, köztük a forintot, hogy az Európai Központi Bank (EKB) egyik vezető tisztviselője túlértékeltnek nevezte ezeket a valutákat, és kizártnak nevezte csatlakozásukat az ERM-II. árfolyamrendszerhez a jelenlegi árfolyamokon, de az EKB már visszavonta ezt a nyilatkozatot.

A Dresdner Bank londoni befektetési részlegének napi európai feltörekvő piaci gyorsjelentése szerint Gertrude Tumpell-Gugerell, az EKB kormányzótanácsának tagja az osztrák Industriemagazin című gazdasági szaklapnak fejtette ki azt az álláspontját, hogy a forint, valamint a cseh korona és a lengyel zloty túlértékelt az euróval szemben. A Dresdner londoni elemzői szerint a csütörtöki piaci viharhoz hozzájárult, hogy a vezető EKB-illetékes ennél is tovább ment, mondván: amíg ezeknek a valutáknak az árfolyama nem garantálja a versenyképességet, addig “nem lehet szó” csatlakozásokról az euróövezet előtt kötelező ERM-II. árfolyamrendszerhez.


A Dresdner csütörtöki londoni gyorselemzése szerint az EKB azonnal cáfolta, hogy túlértékeltnek tartaná a kelet-európai csatlakozók valutáit. A londoni piac nagy házai azonban – legalábbis a forint esetében – Gertrude Tumpell-Gugerellnek látszanak igazat adni. A JP Morgan pénzügyi szolgáltató londoni befektetési irodájának minapi elemzése szerint a cég azzal számol, hogy a forint a jelenlegi szintről március végéig 270 forint/euróra, június végéig 280 forint/euróra gyengül. A világ második legnagyobb pénzügyi csoportjának szakértői ezért, és a gyorsuló infláció miatt is azt jósolták, hogy az év végéig fennmarad a jelenlegi, 12,50 százalékos jegybanki alapkamat. Nem sokkal korábban a Crédit Agricole Indosuez londoni irodája adott ki olyan árfolyamelemzést, amely szerint a forint a legutóbbi hónapok gyengülése ellenére továbbra is túlértékelt; valós versenyképességi egyensúlyi helyzete a cég szerint 290 forint/euró felett lenne.


 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik