A testület felfüggesztette, és március elsején folytatja a munkáját – közölte a megbeszélést követően az MTI-vel az ügyvezető igazgató. A Parmalat székesfehérvári gyárába beszállító tejtermelők február 3-ig várnak határidőkkel alátámasztott konkrét ajánlatokat a Parmalat Hungaria Rt.-től – közölte az MTI-vel a cég szombati tulajdonosi közgyűlésének a csődeljárás bejelentésére hozott határozatára reagálva a termelők konzorciumának képviselője.
Cristiano Villani hangsúlyozta: a csődeljárás kezdeményezésének az a célja, hogy legyen idejük a magyarországi cég további működését biztosító terv kidolgozására, megőrizzék a cég üzleti tevékenységét és vagyonát, s gondoskodjanak a társaság beszállítói és alkalmazottai érdekeinek védelméről.
Az igazgató úgy vélte, hogy a vállalat, valamint az alkalmazottak és a beszállítók számára “a létező legrosszabb” megoldás volna, s a Parmalat Rt. “végét jelentheti” a hitelezők egy csoportja által kezdeményezett felszámolási eljárás lefolytatása, ami “500 munkahely megszűnését és évi 80 millió liter tej felvevő kapacitásának megsemmisülését is eredményezné.” Hozzátette: a Parmalat márkanévhez kötődő vállalat a magyarországi tejpiac 5 százalékát birtokolja. A felszámolás beindulásával a Parmalat márkanév használata nélkül tovább növekednének a társaság veszteségei.
Folytatják a tárgyalásokat
Cristiano Villani hangsúlyozta: a Parmalat fő részvényesének az a szándéka, hogy a jövőben is fenntartsa a magyarországi vállalkozás működését. Ezért a cég vezetői “azonnal” folytatják a tárgyalásokat a tejbeszállítókkal, “s mielőtt más alternatívában gondolkodnának”, a hagyományos partnereikkel együtt gondolkodva akarnak megoldást találni a vállalat jövőjére. Mint mondta, “konkrét lehetőségek mutatkoznak a tejbeszállítók részvényessé történő előlépését illetően”, s a pénzügyi-, ipari befektetések is szóba jöhetnek.
Az ügyvezető igazgató hozzátette: a pár napon belül elkészülő tervvel motiválni akarják a beszállítókat, mivel szeretnék elérni, hogy vonják vissza a felszámolási eljárás indítására vonatkozó kérelmüket, azért, hogy a csődeljárás iránti kérelem kerüljön jóváhagyásra.
Tájékoztatott arról is, hogy “pozitív fázisban voltak” a cégnek hitelező bankokkal való tárgyalásokban, de félő, hogy a felszámolási kérelem “rosszat tett a már kialakulóban lévő megállapodásoknak”. Ezt majd a jövő héten látjuk meg – tette hozzá Cristiano Villani.
Mint elmondta, a cég vezetését nagyon meglepte a tejtermelők egy csoportjának felszámolási kérelme, mivel a javaslataikat elfogadta a Parmalat. A cégvezető szerint félreértés történt, s a probléma “a művelet technikai lépései” miatt adódott.
A Parmalat Hungaria Rt. tulajdonosainak közgyűlése szombaton felfüggesztette a munkáját, legközelebb ülésére március elsején kerül sor. Akkor tűzik napirendre a cég feltőkésítésével kapcsolatos kérdéseket, s terjesztik elő a magyarországi vállalkozás jövőjére vonatkozó tervet. A közgyűlés Cristiano Villani személyében új igazgatósági tagot is választott.
A Parmalat Hungaria Rt.-nél jelentkező finanszírozási gondok akkor kerültek nyilvánosságra, amikor az olaszországi anyavállalatnál a pénzügyi botrány egyre jobban terebélyesedett.
Az olasz Parmalat összadóssága a legutóbbi sajtóhírek szerint 14,3 milliárd eurót tesz ki. A cég könyveiben ugyanakkor csaknem 4 milliárd eurós aktívumot mutattak ki még 2002 végén.
Az első hírek még arról szóltak, hogy a Parmalat Hungária Rt.-t az anyavállalat pénzügyi gondjai nem érintik. Később kiderült, hogy a Parmalat Hungaria Rt. mintegy két hónapja nem fizet a termelőknek, tartozása több mint 700 millió forint. A Parmalat Hungaria Rt.-nél jelenleg mintegy félezren dolgoznak, a társaság korábbi tájékoztatása szerint évi 112 millió liter tejet dolgoznak fel. A terméktanács közlése szerint évi 80-90 millió liter tej feldolgozásával a Parmalat mintegy 5 százalékos piaci részesedést tudhatnak magáénak, amivel a magyar piacon a hetedik.
A tejtermelők a csődeljárás megindításáról
A Parmalat székesfehérvári gyárába beszállító tejtermelők február 3-ig várnak határidőkkel alátámasztott konkrét ajánlatokat a Parmalat Hungaria Rt.-től – közölte az MTI-vel a cég szombati tulajdonosi közgyűlésének a csődeljárás
bejelentésére hozott határozatára reagálva a termelők konzorciumának képviselője.
Istvánfalvi Miklós elmondta: a tejtermelők azért kezdeményeztek pénteken felszámolási eljárást a Parmalat Hungaria Rt. ellen, mert bár két hete folyamatosan tárgyaltak a cég vezetésével, konkrét eredményt nem értek el. Hozzátette: elsőként nem is a tejtermelők adták be a Fejér Megyei Bírósághoz a felszámolási kérelmet, előttük megtették már azt más beszállítók is. Tudomásuk szerint a felszámolást kérőknek összesen 490 millió forinttal tartozik a Parmalat. Az összegnek csupán egyhetede a tejtermelők 60 napon túli követelése.
A tejtermelők konzorciuma nem bíztatja a beszállítások leállítására a termelőket, mivel tisztában vannak azzal, hogy a termelés megszűnése csökkentené a gyár értékét. A termelők egy része ennek ellenére már leállt a szállításokkal, s így ezen a héten a január elejeihez képest fele mennyiségű tejet tudott csak feldolgozni a székesfehérvári gyár – mondta Istvánfalvi Miklós.