Április eleje óta 14 forinttal drágult a benzin és 12 forinttal a gázolaj literenkénti ára, a hivatalos indoklás szerint az ismét rekordmagasságba szökő világpiaci olajár miatt. A kormány az ellenzék és több szakmai, valamint civil szervezet követelése ellenére egyelőre nem kíván beavatkozni a piaci folyamatokba, vagyis a jövedéki adó csökkentésével nem mérsékli az üzemanyagárakat. A FigyelőNet utánanézett, hogy a jelenlegi viszonyok között hol érdemes tankolni és ezzel mennyi pénz spórolható meg.
Igazán jelentős összeget a keleti határaink mentén lakók takaríthatnak meg, ha a hazai benzinkutak helyett a határ mások oldalán lévőket választják. Ukrajnában átlagosan 106 forintba kerül egy liter 95-ös oktánszámú benzin, míg a gázolaj literéért 85,50 forintot kell fizetni; hazai kutaknál a két ár átlagosan, sorrendben 258,50 és 252 forint. Egy ukrajnai tankolással 4320, illetve 6760 forint maradhat a zsebünkben.
A FigyelőNet összeállításából kiderül: a szomszédos országok közül Horvátországban a legdrágább az üzemanyag, de a 95-ös benzin még ott is átlagosan, literenként 16 forinttal, míg a gázolaj 12 forinttal olcsóbb, mint hazánkban.
Itthon is érdemes körülnézni tankolás előtt
Magyarországon a legolcsóbb és a legdrágább beszerzési forrás árai között benzin esetén 11, gázolaj esetén 16 forint a különbség, vagyis szélsőséges esetben egy átlagos tankolás 440-640 forinttal kerül kevesebbe a legolcsóbb helyen, mint a legdrágábbon. Legolcsóbban az Auchan, a Klubpetrol és a Tesco benzinkútjainál lehet tankolni, de mivel a három társaság összesen csupán 47 kutat üzemeltet, nyilván nem minden honfitársunknak érdemes ezeket a benzinkutakat felkeresnie.
A hazai benzinkutak árképzésében a beszerzési ár és a haszonkulcs a meghatározó. A legtöbb cég a Moltól vásárolja az üzemanyagot, vagy annak egy részét, méghozzá a 95-ös benzint literenként 193,38 forintért, a 98-ast 199,38 forintért, míg a gázolajat 190,7 forintért. Külföldi forrásként az OMV számára a schwechati finomítója jöhet szóba, ahonnan a társaság illetékese szerint az üzemanyag „túlnyomó többsége” származik. Az általunk megkérdezett társaságok közül egyedül a Magyar Autóklub üzemeltette Klubpetrol hálózatnál közölték, hogy nem ügyfelei a Molnak: a gázolajat Fehéroroszországból, a benzint Csehországból importálják, és így náluk a Mol fogyasztói árainál 10 forinttal olcsóbban jutnak üzemanyaghoz az autósok.
A FigyelőNet körkérdéséből kiderült: az egyes kúthálózatok árai is eltérőek. A forgalmasabb utak, autópályák mentén, csomópontok közelében jellemzően az átlagosnál drágábban, a kisebb településeken pedig valamivel kedvezőbb áron kínálja a Mol a benzint – tudtuk meg a társaság sajtóirodájától; a különbség literenként 1-2 forint lehet. A hazánkban működő többi társaság is hasonló árpolitikát követ.
Magyarországi benzinkút-hálózatok árai (Ft/l)
|