Az ember által valaha előállított legmagasabb hőmérsékletre – négybillió, vagyis négyezermilliárd Celsius-fokra – tudományos okokból volt szükség. Ugyanis a protonokat és neutronokat alkotó még kisebb részecskéket nem lehet szabadon megfigyelni, a világegyetem létrejöttekor azonban, az ősrobbanás után néhány mikromásodperccel a magas hőmérséklet miatt ezek a részecskék szabadon létezhettek.
Az anyagnak ezt a másfajta halmazállapotát, az univerzum forró “őslevesét” kívánja létrehozni az amerikai energiaügyi minisztérium brookhaveni nemzeti laboratóriumához tartozó relativisztikus nehézion-ütköztető (Relativistic Heavy Ion Collider – RHIC).
A négy méterrel a föld alá telepített részecskegyorsító 3,8 kilométeres gyűrűjében aranyionok száguldanak a fényéhez közeli sebességgel mindkét irányban. A nehézionok pályája hat ponton keresztezi egymást. Amikor az aranyionok ütköznek, kvarkokból és gluonokból álló forró, sűrű plazma – gyakorlatilag súrlódásmentes folyadék – jön létre.
A Guinness Rekordok Könyvébe joggal került be a négybillió Celsius-fok. Ez valóban az ember által eddig elért legmagasabb hőmérséklet, a RHIC-gyorsítóban 250 ezerszer forróbb a “helyzet”, mint a Nap belsejében.