Az egybegyűlteket Bán Csaba lelkipásztor köszöntötte, a Bethlen kamarakórusa pedig magyar énekeket adott elő. Igét hirdetett Halász Béla délvidéki püspöké és Juhász András, a Csongrádi Református Egyházmegye lelkészi főjegyzője.
Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszterének köszöntője után az elmúlt húsz évről és az időszerű teendőkről beszámolt be Bán Csaba református lelkipásztor, a Közös Igazgatótanács elnöke.
Déltől tanácskozás kezdődik a Városházán „Az Egyház Szolgálata a Nemzeti Köznevelésben” címmel, amelyen részt vesz még Dr. Kiss-Rigó László, a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspöke, Gáncs Péter, az Déli Egyházkerület püspöke, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke, valamint Győri József, a Debreceni Református Kollégium Gimnáziuma és Diákotthona igazgatója.
Az iskolák ugyanakkor lehetőséget teremtenek a megújulásra is azzal, hogy a mai modern világ a gyermekek kérdéseivel, vágyaival, gondjaival megjelenik az egyházi közösségekben – mondta a Balog Zoltán a hódmezővásárhelyi református közoktatás újraindulásának 20. évfordulója alkalmából rendezett hálaadó istentiszteleten.
A konferencián a miniszter hangsúlyozta, olyan korszak előtt állunk, amelyben az egyházi és az állami oktatás együttműködése a kölcsönös segítségen alapulhat. Van mit tanulni egymástól például az oktatásszervezés vagy az oktatási módszerek terén. Balog Zoltán komoly lehetőséget lát az egyházak szerepvállalására a szakoktatás, a szakképzés területén. A politikus kifejtette, az egyházi oktatás hagyományos terepe a gimnázium volt. A leszakadó világ, az alsó középosztály peremén ingadozó családok gyermekeinek képzése azonban valódi missziói szerepvállalás lehet.
Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök azt mondta, hogy míg a rendszerváltás követően elsősorban a visszakapott ingatlanoktól függött az, hol indult egyházi iskola, ma már ott kerül egyházi fenntartásba egy intézmény, ahol a szülők és a pedagógusok túlnyomó többsége igényli azt.
Fotó: Bornemissza Péter