Az akkoriban Dulux EL 85 néven forgalomba hozott modell az első volt, amely nagyjából megfelel mai utódainak. Az energiatakarékos izzók időközben messzire jutottak, egyre inkább kiszorítják a hagyományos villanykörtét – nem utolsósorban az EU azok gyártására vonatkozó tilalmának köszönhetően.
Az izzó ekkora sikerében még az Osram cég akkori marketingvezetője, Alfred Wacker sem bízott a The Epoch Times német nyelvű lap internetes kiadása szerint (www.epochtimes.de). Ma Európa-szerte a hagyományos foglalatok 15 százalékában energiatakarékos izzók foglalnak helyet.
A siker oka kézenfekvő: szószólói szerint a környezet mellett saját pénztárcánkat is kíméljük az új technológiával. Áramfogyasztása 65-80 százalékkal kevesebb, mint hagyományos társáé, élettartama pedig jóval hosszabb, ezért megéri a beszerzése. Magasabb árát már egy év alatt behozza – számolta ki a Stiftung Warentest független árutesztelő.
A kompakt fénycső ellenzői azzal érvelnek, hogy előállításához több energia szükséges, belseje pedig mérgező higanyt rejt. A legtöbb kritika azonban az általuk sugárzott fény minősége miatt éri őket. A lámpáknak ezenkívül egy percig is eltarthat, míg maximális fényerejüket elérik, míg a hagyományos izzó szinte azonnal teljes fénnyel világít.
Az energiatakarékos változat döntő újítása az izzóba épített elektromos előkapcsoló volt, amely a bekapcsolásnál magasabb feszültséget generál. Ez teszi egyáltalán lehetővé, hogy világítani kezdjen a lámpa. A mai izzók lényegében nem mások, mint az első, csak kisebbek, tartósabbak, olcsóbbak, és fényminőségük is javult.
Wacker otthonában már régóta átvették az uralmat az energiatakarékos izzók. Csupán a konyhában és az étkezőben használ halogén lámpákat, mivel a kompakt fénycsőnek nem éppen erőssége a vörös tartomány. Egy jó bor vagy egy szép hús pedig egyszerűen jobban néz ki más fényben.