Van, aki számára elfogadott kényszerűség, van, aki esetleg nem is tud róla, hogy feketén foglalkoztatják. Azt azonban mindenképpen tudja munkáltató és munkavállaló is, ha szürke az ügylet, mert akkor ugye a fizetés egy része megy csak a bankszámlára, másik része zsebbe. S ilyenkor nem ritka, hogy ráadásul utóbbi tétel a nagyobb. Ami átmenetileg jó lehet, mert legalább van munka, és van kereset. De nyugdíj előtt, vagy gyerekvállalást megelőzően már nem annyira, mert kevesebb lesz a kapható juttatás.
A másik kellemetlenség, hogy mivel a zsebbe kapott pénzről nincs papír, az egy kicsit olyan lehet, mint a kutya vacsorája. Vagy megkapja az ember, vagy nem. S ha nem jön a pénz, akkor lehet, hogy besokall a dolgozó, és felmond. Vagy a túl hangosan reklamálónak felmond a munkáltató. Ilyenkor a munkavállaló dönthet úgy, hogy perre megy. Azonban egyvalamit jó ha tud – hívta fel a figyelmet az Adózóna.hu.
Ha a munkavállalónak sikerül a per során bizonyítania, hogy a tényleges munkabére nem egyezett azzal, ami a munkaszerződésében volt, vagyis hogy zsebbe kapott pénzt, akkor annak rá nézve is súlyos következménye lehet. Mert a bírónak hivatalból feljelentést kell tennie a tudomására jutott költségvetési csalás miatt, a munkáltató és a dolgozó ellen is. Ami miatt akár két évi börtönt is kiszabhatnak rá. Amellett hogy kamatostul meg kell fizetnie mindkét félnek az elmaradt közterheket is.
Arról nem szól a cikk, hogy vajon hány ilyen eset volt már.