A brit Control Risks cég több mint harminc elemző segítségével készíti el minden évben a „RiskMap”-et. A térkép segítségével a világ több országában is tevékenykedő vállalatok felmérhetik, milyen veszélyek várhatnak külföldre delegált munkatársaikra – írja a Focus Magazin. De a térkép az utazásszervezők és turisták számára is hasznos, mert a világ minden országát régiókra osztva kategorizálja: jelentéktelen, alacsony, közepes, magas és extrém kockázatú területre.
A beosztásnál nem csupán a napi aktuális eseményeket veszik figyelembe, de az egész évre várható értékelést is adnak.
Mit érdemes elkerülni?
A biztonsági kockázat kiszámításához több összetevőt is fegyelembe vesznek az elemzők: a lopások, a fegyveres támadások, az emberrablások számát, a csalások és az anyagi károk mértékét. Közepes kockázatot jelent például, ha csak mérsékelten áll fenn egy erőszakos bűnténynek vagy a terrorizmusnak a veszélye. Ezen szint fölött már elégtelennek számít az adott állam biztonsága.
A „RiskMap 2013” szerint a világ legveszélyesebb országát, Szomáliát szorosan követi Afganisztán. Ugyancsak „extrém” besorolást kapott Palesztina, Szudán és Csád határvidéke, Szíria, valamint Mali északi területe. Ezekben az országokban a polgárháború miatt a jog és a törvény hatályát vesztette. Irak besorolása a tavalyihoz képest kissé javult, de meglepetésre Irán nagy részét már alacsony kockázatúnak ítélik meg, ugyanúgy, mint például Magyarországot.
A legbiztonságosabb országok
A legjobb jegyet érdemelte Svájc, Luxemburg, a skandináv államok és Szlovénia – az egyetlen kelet-európai állam. Ezekben az országokban gyakorlatilag semmilyen veszély nem fenyegeti az odalátogatót. Európán kívül nincs is több ennyire biztonságos ország. Az Európai Unió egyéb államaiban a kockázat alacsony. Azért akadnak kivételek. Közepes rizikójú Dél-Olaszország és Észak-Írország, Görögország is visszacsúszott ebbe a kategóriába.
Javított megítélésén Thaiföld, Tanzánia és Tunézia északi része, aminek leginkább a turisták és az idegenforgalomban dolgozók örülhetnek.
A nagyvárosok potenciálisan veszélyt rejtenek
Aki utazik, sok jót, de sajnos rosszat is megélhet, kezdve például azzal, hogy ellopják a bőröndjét. A nagyvárosokban szinte már természetes, hogy zsebtolvajok ólálkodnak a sok turistát vonzó látványosságok körül, de éjszaka akár fegyveres támadásra is lehet számítani.
Egy barcelonai séta végén könnyen lehet, hogy nem találjuk a pénztárcánkat, Kairó terrorista támadások célpontja, Rómában a Trevi-kútnál főleg a fényképezőgépek és a kamerák tűnnek el, London központjától kissé eltávolodva drogkereskedőkbe botlik a turista, és a sort még hosszan lehetne sorolni.
Már az utazás tervezésekor érdemes tehát tisztában lenni azzal, mi várhat ránk, ezzel elkerülve a kellemetlen meglepetéseket.