Egyértelműnek tűnik számunkra, hogy Irakban új, páncéltörő robbanószerkezetet vetettek be többek között brit katonák ellen, melynek típusa arra utal, hogy az új eszköz hátterében vagy Irán, vagy a Hezbollah áll – nyilatkozta Tony Blair brit kormányfő hozzátéve, hogy állítását ebben a pillanatban még nem tudja bizonyítékokkal alátámasztani. A miniszterelnök mindezt néhány órával azután jelentette ki, hogy Teherán határozottan közölte: nem az iráni Forradalmi Gárda látta el fegyverekkel az iraki szunnita felkelőket.
Hamid Reza-Aszifi iráni külügyi szóvivő a britek vádjait egyértelmű hazugságnak nevezte, s a BBC-nek nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy ez nem lenne összeegyeztethető országa külpolitikájával, és ezért szerinte ilyen tevékenység biztosan nem folyik. A szóvivő szerint az iraki válság és bizonytalanság fő okozói inkább az idegen csapatok, köztük maguk a brit erők.
A két ország között egyre gyakoribbak az összetűzések, különösen az utóbbi néhány hétben, amióta Nagy-Britannia határozottan ellenzi az iráni nukleáris programot. Noha az teheráni vezetés többször is hangsúlyozta, hogy a program békés célokat szolgál, a szigetország felsorakozott elsőszámú szövetségese mellé, s Washingtonnal együtt úgy véli, hogy Teherán nem tett meg mindent annak érdekében, hogy az atombomba gyártásával kapcsolatban eloszlassa a szövetségesek kétségeit, félelmeit. A két ország közti kapcsolatoknak nem tett jót az sem, hogy iráni vezetők szerint Irakban szolgáló britek képezték ki azokat a merénylőket, akik júniusban robbantásokat hajtottak végre Irán délnyugati részén, melyben heten életüket veszették. A brit vezetés természetesen cáfolta, hogy akár ily módon beleavatkozott volna Irán belügyeibe.
A brit parlament iráni ügyekkel foglalkozó bizottságának alelnöke, Fabian Hamilton “szörnyű káoszként” írta le a legújabb összetűzés miatt kialakult helyzetet, de hangsúlyozta, hogy Teheránnal folytatni kell a diplomáciát. A brit képviselő szerint a teheráni rezsim bizonyos elemei nyilvánvalóan próbálják aláaknázni a konstruktív dialógust Nagy-Britannia és Irán között, de – mint mondta – Jack Straw külügyminiszter illetve a brit külügyminisztérium évek óta keményen dolgozik azon, hogy fenntartsa ezt a dialógust.