Élet-Stílus

2005 a hurrikánok éve volt

A tavalyi év átlaghőmérséklete 0,48 Celsius fokkal múlta felül az elmúlt 30 év átlagértékét, ezzel a második legmelegebb év volt 1861 óta. A hőmérsékeleti tényezőknek tulajdonítják a hurrikánok kialakulását.

A Föld átlaghőmérséklete 2005-ben közel fél Celsius fokkal (0,48) magasabb volt, mint az 1961 és 1990 közötti 30 éves periódus során mért átlaghőmérséklet – áll a WMO (World Meteorological Organization-Meteorológiai Világszervezet) napokban közzétett, 2005-re vonatkozó éves jelentésében. Az 1961 és 1990 között mért átlaghőmérséklet 14 Celsius fok volt.

A tavalyi év ugyanakkor az 1861 óta végzett nemzetközi mérések óta a második legmelegebb év volt. A rekordot 1998-ban mérték, ez 0,54 Celsius fokkal lépte túl a 30 éves átlagértéket. Az 1996 és 2005 közötti időszak ugyanakkor (2003 kivételével) a legmelegebb szakasz volt a nemzetközi mérések óta.

Hőmérséklet szempontjából világviszonylatban kiemelkedő időszak a június és október volt. Afrika, Ausztrália, Brazília, Kína és az Egyesült Államok területén jelentősen magasabb hőmérsékletet regisztráltak a korábbi évtizedek azonos időszakához képest.

A hurrikánok éve, növekvő ózonlyuk

Az Atlanti-óceán északi medencéjében a felszíni vízhőmérséklet esetében is rekordértéket mértek. A trópusi forgószelek szeptembertől novemberig tartó időszakában idén 26 hurrikánt regisztráltak, ezzel megdőlt az eddigi 1933. évi csúcs, amikor 21 hurrikán söpört végig a területen.

A WMO adatai szerint az ózonlyuk kiterjedése tavaly hasonló méretű volt mint 2003-ban, ez pedig felülmúlja az 1995-2004 közötti időszak átlagértékét. A szeptember közepén mért 24,4 millió négyzetkilométer kiterjedésű ózonlyuk 2000 óta a harmadik legnagyobb értéknek számít.

Az arktikus területeket borító jégtakaró kiterjedése szeptember végén mintegy 20 százalékkal volt kisebb az 1979-óta mért átlagértéknek. Az elmúlt mintegy 25 éves műholdfelvételek alapján, a szakértők megállapították, hogy a sarkvidéki jégtakaró szeptemberi kiterjedése 8 százalékkal csökkent, ez elsősorban a magasabb átlaghőmérsékletnek és a korai olvadási időszaknak tulajdonítható.

További melegedést prognosztizálnak

Az elmúlt csaknem egy évszázad során a globális átlaghőmérséklet mintegy 0,7 fokos növekedést mutatott. Bár a földtörténet során gyakran volt melegebb és hidegebb periódus, a jelenlegi folyamat a változás tempója miatt rendkívüli, és ez a jelenlegi tendenciát figyelembe véve a jövőben tovább fokozódik – vélik a szakértők. A Klímaváltozás Kormányközi Testület (IPCC) tavalyi jelentése szerint 2100-ra mintegy 1,4–5,8 fokos globális felmelegedés várható. A felmelegedés csak egy eleme a globális éghajlatváltozásnak. A bonyolult oda-visszacsatolási mechanizmus részeként egyes területeken akár lehűléssel is kell számolni.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik