Invázió
A dánok beveszik magukat a Bazilika mellé, csak azért is be akarják bizonyítani, hogy a hűvös északi mentalitás latinos temperamentumú fantáziát takar. Nyitottnak kell lenni a szándékra, így irány a Dánvázió a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban. November 5-től összművészeti programkavalkád várja a dán kultúrára éhes közönséget. Terítéken a design és a technológia. Délutánonként irodalmi szalonok, információs napok várják az érdeklődőket, esténként pedig komoly- és könnyűzenei koncertek, színházi előadások, filmvetítések és gasztronómiai programok. A Dánvázió mellett Lajta Béla építész emlékkiállítása is nyílik az épületben, ő tervezte a múzeum idén 100 éves portálját. Dán csamcsam-nyamnyam a lábasok között…
Szoci divat
Divatkísértet járja be a várat, a szocializmus lódenkabátos, kispöttyös államosított divatjából válogat a Budapesti Történeti Múzeum. A jövő év februárig látható kiállítás négy évtizedre tekint vissza, az ötvenes évektől a nyolcvanas évek végéig turkál a ruhásszekrényben. A Magyar Dolgozók Pártjának hatalomátvétele utáni évek divatellenes politikáját, a munkászubbony és a traktorosruha virágkorát követően, az 1950-es évek második felétől újra előtérbe került a nők, kiváltképpen a dolgozó nők ízléses, csinos öltözködése. A korszak divatját befolyásoló állami intézmények magukra vállalták ennek megvalósítását. Munkáik, a reprezentatív bemutatók kollekciói ékesen bizonyították itthon és külföldön egyaránt, hogy a vasfüggönyön túl is van módi. A kiállításon szereplő tárgyak nagy része a „szocialista jó ízlést”, valamint öltözködni vágyó asszonyaink és leányaink erőfeszítéseit dicséri. Filléres emlékeink, ízlésdiktatúra…
Balaton a szalonban
A magyar festészet jelentős alkotójának, Gerzson Pálnak látható kiállítása november 10-ig a Karinthy Szalonban. Gerzson életútját többek közt két Munkácsy-díjjal, a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével és az Érdemes Művész kitüntetéssel ismerték el. Tagja és elnöke volt a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesületének. A Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének, a Magyar Művészeti Akadémiának. Alapítója és elnöke a Magyar Szépmíves Társaságnak. 1992-től 1999-ig a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének elnöke, 1960-1974 között a Magyar Iparművészeti Főiskola, 1974-től a Magyar Képzőművészeti Főiskola tanára, 1986-tól 1990-ig a festészeti tanszék vezetője. Rendszeresen alkot Szigligeten, festészetében a Balatonnál készült művek különös jelentősséggel bírnak. Ahol a Balaton köszön vissza…
Honvágybetegség és művészet
A Budapest Galériában október 26-ától december 2-ig a terápiás művészeté a főszerep Kicsiny Balázs, Siflis András, Sugár János, Robin Sperling, Szombathy Bálint vall a hon utáni vágyról. Heimweh, nosztalgia eredetileg azt a fájdalomteli sóvárgást jelenti, melyet idegenben érez az ember, ha távoli otthonára, hazájára gondol. A 18. századi orvostudomány ezt az állapotot „betegségként” vette fel a szótárába (homesickness), arra a jelenségre utalva, hogy az otthona után sóvárgó ember szinte belebetegszik a vágyakozásba. Ezt az érzést járják körül a kiállító művészek, ki így, ki úgy. Mindenütt jó de legjobb…
Szocio
November 25-ig látható a Chachipe fotópályázat kiállítása a Centális Galériában. A négy kategóriában hirdetett, az öttagú nemzetközi zsűri által válogatott fotók betekintést engednek a romák hétköznapjaiba. A képeken a szociálisan érzékeny nézők megláthatják a sors által kimért szigorú hétköznapok mögött lévő szépséget. Tessék mosolyogni, még ha nehéz is…
Ujházi
A Godot galériában október 31-től november 24-ig az egyszerre játékos és okos Ujházi Péter állít ki. A festőművész és dobozgyártó Ujházi mindig képes meglepni rajongóit, művészetének kedvelőit. Legutóbb, amikor 60 éves volt Budapest öt helyszínén nyílt egymást követő órákban kiállítása. Most öt képnél többet is láthatunk…