Élet-Stílus

Bozóki szerint sikeresek a kulturális programok

Sikeresnek nevezte a kulturális tárca programjait Bozóki András miniszter pénteki óévbúcsúztató sajtótájékoztatóján Budapesten a Műcsarnokban.

“Ha valamit sikerült elérnem (…) az elmúlt szűk egy évben, akkor talán azt, hogy viták bontakoztak ki a kultúráról” – mondta a szaktárca vezetője az Új szemlélet a kulturális politikában címmel meghirdetett eseményen. Bozóki András hozzátette: felfogása szerint a kultúra nem csupán az intézmények és az örökség védelme, értékőrzés, hanem értékteremtés is.

“Mi nem kanonizálunk, nem büntetünk, nem tiltunk, nem írunk elő” – fogalmazott, hozzátéve: az a feladatuk, hogy lehetőséget teremtsenek minden szakmai közösségnek arra, definiálja önmaga számára, mi az érték. A miniszter elmondta: programjaik elsősorban a közkultúrára koncentráltak, ilyen volt például a vidéki művelődési házakra irányuló közkincs-, illetve a vidéki klubok támogatására meghirdetett program is.

Bozóki András sikeresnek nevezte az Európa kulturális fővárosa és A Nagy Könyv elnevezésű, általa szintén vitatottnak nevezett programot egyaránt. A “botrányok” konfliktusokat jeleztek, azok pedig azt, hogy valami más készült, ami szükségképpen érdeksérelmet is okozott. E mögött “szemléletváltó igény” áll – tette hozzá.

A sajtótájékoztatón Derdák András, a Párizsi Magyar Intézet január 1-jén hivatalba lépő igazgatója legfontosabb feladatának az intézmény belső felújítását nevezte, megjegyezve, hogy jövő tavasszal koncepció készül erre. Közölte: együttműködésben gondolkodik miután viszonylag csekély összeget, 15 millió forintot fordíthatnak programokra egy évben.

Terveiről szólva említést tett egyebek mellett arról, hogy “virtuális ablakot” szeretne áprilisban létrehozni az intézmény és a budapesti Francia Intézet között, amelynek révén élőben kommunikálhatnak egymással a két oldalon állók.

Keresztury Tibor, aki március 1-jével átveszi a Stuttgarti Magyar Kulturális Intézet vezetését, azt mondta: elképzelése radikális profilmódosításra, progresszív fordulatra épít. Fontosnak tartja a kezdeményező szerepet, a problémák felvetését, a tematizálást, azt szeretné, ha az intézet “megkerülhetetlen referenciahely” lenne a német-magyar kulturális kapcsolatok szempontjából – tette hozzá.

Mélyi József, a németországi magyar kulturális évad kurátora elmondta, hogy a programsorozat március 9-én nyílik meg Berlinben és várhatóan 2007 második felében zárul, a befejezésre kijelölt időpont a Collegium Hungaricum új épületének létrehozása.

Bozóki András az MTI kérdésére azt mondta: elfogadó, nyitott, toleráns, mondhatnám liberális egyházpolitikát folytat a tekintetben, hogy nem tesz különbséget az egyházak között, hisz az állam és az egyház szétválasztásának fontosságában.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik