Pompeii még manapság is tartogat meglepetéseket a régészeknek. A legújabb leletek között a legérdekesebbek a mindennapokban használt tárgyak, eszközök.
A most először látható étkészlet kétezer évig pihent a vulkáni hamu alatt, majd 2000-ben találták meg és öt évig tartott a megtisztítása.
Öt évvel ezelőtt a régészek egy fűzfakosarat találtak az egykori római város, Pompeii termálfürdőjében. Ez a fürdő a városhoz közel feküdt, a területén talált kosár pedig ezüstneműt tartalmazott. Minderről Pompeii régészeti hivatalának vezetője, Pietro Giovanni Guzzo számolt be a nagyközönségnek.
Öt évig tartott a tisztogatás
A leletek megtisztítása ezután öt évig tartott, és várhatóan 2006-tól ki is állítják az ezüst étkészletet, amelyet a kosárban találtak. A bemutatóra azért kellett fél évtizedet várni, mert a Vezúv kitörése után a láva, illetve a vulkáni hamu hatalmas területeket temetett be, így a kosár tartalmának megtisztítása nagyon hosszú ideig tartott.
Pompeii romjai között
A Vezúv kitörésére Kr. u. 79-ben került sor. A tudósok a termálfürdőben felfedezett kosarat előbb röntgenvizsgálat alá vetették, majd amikor kiderült, hogy tényleg ezüst van benne, alapos munkával „kibontogatták” a kosarat. Kicsit hátborzongató ugyan: de a Vezúv kitörése az emberéleteket elpusztította, de az anyagi javakat konzerválta, ezért ismerhetjük viszonylag jól a korabeli rómaiak életvitelét, minthogy Pompeii-ben szinte „érintetlenül maradtak meg a rómaiak emlékei.
A tulajdonosok túlélték a Vezúv kitörését?
A húszdarabos ezüst étkészlet gazdái egyébként a régészek szerint nem feltétlenül vesztették életüket a vulkánkitöréskor. Inkább elmenekültek, és csak tárgyaikat, értékeiket hagyták maguk után – magyarázta az újságíróknak Guzzo.
A most, Rómában bemutatott ezüstnemű később Nápolyban kerül végső elhelyezésre. A dél-olasz nagyváros régészeti múzeumában kap majd minden bizonnyal méltó helyet.