Az olasz-belga találkozón Giuseppe Rossi korán vezetést szerzett csapatának.
Vermaelen utolsó védőként földre vitte Acquafrescát, s a megítélt büntető mellett a belga hátvédet kiállította Baldassi játékvezető.
A folytatásban igencsak véleményes góllal egyenlítettek a létszámhátrány ellenére bátran, és ami még meglepőbb – olykor fölényben – futballozó belgák. De Mul szöglete után Dembele fejelt kapura, a kapufa mellett ácsorgó Cigarini kivágta a labdát, ám az argentin sípmester a középpontra mutatott.
Nagy volt a harc: De Mul és De Ceglie összecsapása (Getty)
A megzavarodott olaszok a félidő hátralévő részében nem találták a ritmust, annál inkább ellenfelük. A torna egyik nagy felfedezettje, a kiemelkedő képessségű Mirallas előbb bohócot csinált Bocchettiből, majd 12 méterről esélyt sem hagyott Vivianónak: belga előnnyel vonultak szünetre a csapatok.
Térfélcsere után erősödött az olasz nyomás. Rossi egymaga két óriási ziccert is kihagyott: előbb az 53. percben a hálóba talált, ám Acquafresca leshelyzete miatt Baldassi – jogosan – érvénytelenítette a találatot, majd négy perccel később kecsegtető helyzetben a tizenhatoson belül felvágták a Villarreal támadóját – a bíró azonban az olasznak adott sárgalapot: tévesen.
A hajrára felgyorsultak az események. A 76. percben egy a Rossi ellen elkövetettnél kisebb faultért Baldassi már olasz büntetőt ítélt. De Roover szabálytalankodott De Cegliével, Rossi pedig a második büntetőt is hidegvérrel értékesítette.
Mirallast olykor két olasz sem tudta tartani (Getty)
Ám hátra volt a slusszpoén. Dembele ugyanis három perccel később a tizenhatos előteréből ballal meglepte Vivianót, ráadásul ezt követően az olasz kapus kakaskodott egyet az egyik belga játékossal, így a hátrányban lévő olaszok is tíz emberre fogyatkoztak. A hajrára hiába játszottak nagy fölényben Casiraghi legényei, már nem tudtak egyenlíteni: 1920 után Belgium ismét elődöntőt játszhat az olimpián.
A másik negyeddöntőben Brazília is majd egy félidőnyit emberelőnyben játszott a kameruniak ellen, ám Ronaldinhóék nem bírtak a taktikus afrikaiakkal: a tili-toli ezúttal nem jött be, sőt, olyannyira nem, hogy az elsősorban a brazilok kedvéért megtelő sengjangi stadion mintegy 41 ezer nézője többször is füttykoncerttel jutalmazta a brazilok tehetetlenségét.
Ronaldinhót remekül kikapcsolták az emberhátrányban futballozó kameruniak (AP)
A kameruniak a hosszabbításra már elfáradtak, így a ráadás első félidejének végén Rafael Sobis ellépett a védők közül, és szép mozdulattal a hálóba emelt. A brazil győzelmet Marcelo biztosította be, aki futtából jobbal a felső sarokba lőtt. Brazília továbbjutott, ám az olimpiai aranyhoz alighanem a szombati teljesítménynél több kell majd.
Pláne azért, mert a brazilok az elődöntőben a címvédő argentinokkal találkoznak. Messiék számára sem volt sétagalopp a szombati találkozó: a hollandok remekül játszottak. Bár Messi egy remek szóló után a 14. percben megszerezte a vezetést, akár a hollandok is előnybe kerülhettek volna – percekkel korábban Emanuelson lövése súrolta az argentin kapufát.
A holland riposztra nem kellett sokat várni. Pareja borította fel Babelt a tizenhatos előterében, Sno szabadrúgása megpattant a védőkön, épp Bakkal elé, aki közelről betalált. A folytatásban felváltva forogtak veszélyben a kapuk – Agüero két ziccert is kihagyott, míg De Guzman 30 méteres bombáját a lécre tolta az akció közben megsérülő Ustari -, ám gól nem született, így hosszabbításra került sor. A ráadásban aztán ismét villant a kis barcelonai. Első „gólpasszát” ugyan Agüero még kihagyta, a másodikat Di Maria már nem – így Argentína jutott a legjobb négy közé.
Az afrikai derbin Nigéria viszonylag könnyedén jutott az elődöntőbe. Odemwingie gólja után is a „zöld sasok” játszottak fölényben, akik a hajrában Obinna büntetőjével növelték előnyüket, egyben beállították a végeredményt.
Labdarúgás
Férfiak, negyeddöntő:
argentína-hollandia 2-1 (1-1, 1-1, 2-1) – h.u.
Sanghaj-stadion, 51 ezer néző. Vezette: Marrufo (amerikai)
Gól: Messi (14.), Di Maria (105.) illetve Bakkal (36.)
Argentína:
Ustari (Romero, 75.) – Garay, Monzon, Pareja, Zabaleta – Gago,
Mascherano – Di Maria (Banega, 106.), Riquelme, Messi – Agüero
(Lavezzi, 99.).
Hollandia: Vermeer – Zuiverloon, Marcellis,
Pieters, De Guzman – Emanuelson, Jong-a-Pin (Sibon, 107.), Sno (Maduro,
46.), Drenthe (Beerens, 96.) – Babel, Bakkal.
Nigéria-Elefántcsontpart 2-0 (1-0)
QHD-stadion, 29 ezer néző. Vezette: Moradi (iráni)
Gól: Odemwingie (44.), Obinna (82., 11-esből)
Nigéria: Vanzekin – Apam, Adeleye, Ogbuke Obasi (Isaac, 90.), Kaita – Obinna – Okoronkwo (James, 78.), Ajilore (Ekpo, 86.), Adefemi – Odemwingie, Ambrose.
Elefántcsontpart: Angban – Wawa (Guie-Guie, 87.), Diarrassouba (Moura, 60.), Bamba, Angoua – Coulibaly, Bagayoko (Dja Djedje, 46.), Gervinho, S. Cissé – S. Kalou, Kone.
brazília-kamerun 2-0 (0-0, 0-0, 1-0) – h.u.
Sanjang, Olimpiai stadion, 41 ezer néző. Vezette: Skomina (szlovén)
Gól: Rafael Sobis (101.), Marcelo (106.)
Kiállítva: Baning (51.)
Brazília: Renan – Rafinha, Alex Silva, Breno, Hernanes (Thiago Neves, 66.) – Lucas – Marcelo, Anderson, Ronaldinho, Diego (Ramires, 107.) – Rafael Sobis (Jo, 107.).
Kamerun: Tignyemb – Baning, Ghomsi, Bikey, Song – Mbia (Olle, 17.), Songoo (Ngal, 75.), Bekamenga (Mboua, 88.), Bebbe – Nkoulou, Chedjou.
belgium-olaszország 3-2 (2-1)
Peking, Munkások-stadion, 50 ezer néző. V.: Baldassi (argentin)
Gól: Dembele (23., 79.), Mirallas (47.) illetve G. Rossi (18., 74. – mindkettő 11-esből)
Kiállítva: Vermaelen (17.) illetve Viviano (80.)
Belgium: Bailly (Ma-Kalambay, 68.) – De Roover, Vermaelen, Pocognoli, De Mul – Haroun, Vertonghen, Martens (Vanden Borre, 65.), Simaeys – Mirallas, Dembele.
Olaszország: Viviano – Motta (Consigli, 81.), Bocchetti Nocerino, Criscito – Cigarini (Abate, 61.; Candreva, 83.) – Acquafresca, Montolivo, De Ceglie – Giovinco – G. Rossi.