Élet-Stílus

Téves doppingtesztek a szmog miatt?

Akár a doppingtesztek eredményeit is befolyásolhatja a rendkívül szennyezett levegő az ötkarikás játékokon, Pekingben - állítják a kutatók.

Stuttgarti kutatók szerint a kínai főváros az egyik legszennyezettebb a világon, a levegő szénmonoxid, ózon és portartalma az átlagemberek számára is nehezen elviselhető.

Az elemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy a sportolók verseny közben a szájukon lélegeznek, ezért az orruk nem tudja kiszűrni a szervezetbe kerülő levegőből a káros anyagok nagy részét.

A stadion is alig látszik a nagy szmogban (abc.net)

A stadion is alig látszik a nagy szmogban (abc.net)

Pekingben a megszokottnál és az elviselhetőnél sokkal több szennyező anyag kerül a versenyzők vérébe, tudósok szerint ez azzal is járhat, hogy olyanok buknak meg a doppingvizsgálaton, akik semmit sem követtek el, ugyanakkor előfordulhat, hogy lesznek vétkesek, akik nem akadnak fenn az ellenőrzésen.

A rendkívül szennyezett levegő miatt a kutatók kevés kimagasló eredményre számítanak, viszont úgy vélik, rengeteg versenyző panaszkodik majd légzési nehézségekre, vagy kap köhögési rohamot, erős fejfájást.

Dopping: Rogge jóslata

Jacques Rogge, a NOB elnöke 30-40 doppingesetre számít a pekingi nyári játékokon. „Többen buknak majd le, mint négy éve Athénban” – jósolta a belga sportvezető, aki ehhez hozzátette: „Növeltük az ellenőrzések számát, melyek ráadásul minden eddiginél szigorúbbak lesznek.”

A NOB első embere elmondta, hogy 4500 tesztet végeznek el az olimpia idején. Nyolc éve Sydneyben még csak 2500 doppingellenőrzés volt. A 2000-es játékokon 12, négy évvel később Athénban pedig 26 doppingoló bukott le.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik