Élet-Stílus

Indiában is tüntettek az olimpiai láng ellen

Tibetiek ezrei tüntettek csütörtökön az indiai fővárosban az olimpiai láng érkezése ellen, gyűléseket tartottak, és „alternatív" váltófutást rendeztek aranyszínű buddhista imalámpákkal. A rendőrség legkevesebb 180 tibeti aktivistát őrizetbe vett a fáklyavivők útvonalán.

Az olimpiai láng kora hajnalban érkezett meg repülőgépen Pakisztánból, s indiai útja során mintegy 15 ezer rendőr vigyáz rá. Közép-európai idő szerint dél körül az olimpiai lángot kísérő, mintegy 200 fős kínai olimpiai küldöttség – az olimpiai bizottság tagjai, valamint biztonsági emberek – elhagyták a fáklyának addig otthont adó luxusszállodát, és hat autóbuszba szállva magukkal vitték az olimpiai lángot tartalmazó dobozt arra a helyre, ahonnan kora délután indul a váltófutás.

„A kínai fáklya a szégyen lángja” – ez volt olvasható a fővároson átvonuló több ezres tibeti menet egyik transzparensén. „Nem lehetnek (olimpiai) játékok Tibet nélkül – kiáltotta egy tüntető. – Vigyétek el Tibetet a játékokra!”. Indiában mintegy százezer tibeti menekült él.

Közel 200 demonstrálót őrizetbe vettek (MTI/AP)

Közel 200 demonstrálót őrizetbe vettek (MTI/AP)

Az indiai Himalája főként buddhisták lakta Ladak régiójában ezrek, köztük hagyományos vörös ruhába öltözött szerzetesek vonultak fel, szolidaritást vállalva a tibeti tiltakozókkal. Az informatikai fellegvárnak tekintett Bangalorban mintegy 300 tüntető a „Szabadságot Tibetnek” és „mentsétek meg Tibetet” jelszavakat kiáltozta, s egy meggyújtatlan fáklyát vitt át a városon. A nyugati Mumbai (Bombay) pénzügyi központban szintén jelszavakat skandáló és tibeti zászlókat lengető tüntetők vonultak a kínai konzulátus elé.

A nepáli Katmanduban a rendőrök 55 tibeti tüntetőt vettek őrizetbe, akik az ottani kínai nagykövetség előtt próbáltak protestálni. A tiltakozókat furgonokba tuszkolták, miközben azok „Állítsátok le a gyilkolást Tibetben” és „Szabadságot Tibetnek” jelszavakat kiáltoztak.

Nepál, amely elismeri Peking szuverenitását Tibet fölött, az utóbbi időben – Kína nyomására – keményebben lép fel az országban élő húszezer tibeti menekülttel szemben, és lényegében minden Kína-ellenes tüntetést megtiltott. A keményedés jele, hogy csütörtök délutánig sem engedték ki azt a mintegy száz tibeti tüntetőt, akit még előző nap vettek őrizetbe Katmanduban.

Az északnyugat-kínai Csinghaj (Qinghai) tartományban a rendőrök őrizetbe vettek csütörtökön körülbelül húsz tibeti nemzetiségű buddhista szerzetest egy februári kínaiellenes tüntetéssel kapcsolatban. Szintén magukkal vittek további mintegy száz embert, akik gátolni próbálták a rendőrök akcióját. A szerzetesek februárban amiatt tiltakoztak, hogy a rendőrök Tungzsen (Tongren) város egy kolostorában szétvertek egy buddhista szertartást.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik